Poręczna i estetyczna ozdoba mebli

Spis treści

Meble spełniają w naszych wnętrzach dwojaką rolę. Po pierwsze służą do przechowywania w swoich wnętrzach całej gamy niezbędnych do życia przedmiotów, czyli ubrań, naczyń, pościeli itd., a po drugie nadają pomieszczeniom pożądanego przez właścicieli charakteru i stylu. Uchwyty i gałki meblowe, służące przede wszystkim do wykorzystania praktycznego zastosowania mebli również jednak nie tylko pełnią tę jedną funkcję, ponieważ nawet uchwyt może diametralnie zmienić stylowy charakter danego mebla, np. z vintage na nowoczesny albo na odwrót. Pod warunkiem oczywiście, że są to powszechnie produkowane obecnie meble skrzyniowe, gdyż trudno byłoby za pomocą nowoczesnej gałki zmienić komodę z czasów Ludwika XVI w nowoczesny mebel. Byłoby to zresztą świętokradztwem.

Akcesoria meblowe

Ogólnie akcesoria meblowe traktuje się jako dopełnienie wyrazu danego mebla. To one w praktyce decydują o wygodzie oraz wyglądzie i mają duży, by nie napisać decydujący wpływ na wystrój każdego domu lub mieszkania. To właśnie dzięki odpowiednim okuciom, gałkom oraz uchwytom meblowym nie musimy zmieniać mebli każdorazowo przy zmianie oblicza naszych czterech ścian, co najczęściej ma miejsce po remoncie lub przy przeprowadzce. Nierzadko bowiem takie niewielkie detale jak gałki mają w sobie najwięcej potencjału twórczego, a ilość wzorów i kolorów na rynku, nawet dotyczących tylko gałek czy uchwytów drewnianych jest naprawdę imponująca.

Stare skrzyniowe meble, których potencjał aranżacyjny dawno wyparował, w chwili wymiany gałek lub uchwytów na nowe nadają meblom, a więc i pomieszczeniom nowy, często bardzo indywidualny charakter. Dzieje się tak dlatego, że częstokroć kształt gałki u mebla determinuje nowy wnętrzarski styl. Co więcej, taka dyskretna i z pozoru niezauważalna wymiana bywa bardzo efektowna, a nie przeznaczamy na nią specjalnie dużych środków. Można wręcz śmiało orzec, że porównaniu do zmiany umeblowania, będą to koszty znikome.

Ważna jest również funkcjonalność tych praktycznych akcesoriów meblowych, jakimi są gałki meblowe (dotmanufacture.com). Ich konstrukcja pozwala na wygodny uchwyt, a więc komfortowe korzystanie z mebli skrzyniowych i to zarówno przy otwieraniu drzwi, czy wysuwaniu szuflad. Ponadto ich obły kształt pozwala łatwo utrzymywać w czystości zarówno same gałki jak i fronty mebli, do których są przytwierdzone. Tutaj wybór jest nie tylko wygodny, ale i ogromny, a każdy funkcjonalny i przystosowany do nadania meblom spersonalizowanego wyglądu.

Do jakich pomieszczeń i mebli pasują gałki i uchwyty meblowe

Jest to pytanie retoryczne i zadane wyłącznie na potrzeby artykułu, ponieważ gałki pasują do każdego skrzyniowego mebla i będą dobrze funkcjonowały w każdym pomieszczeniu.

Zobacz także: http://www.dailynet.pl/wystroj-wnetrz-w-skali-mikro-i-makro/

Oczywiście mogą się zdarzać wyjątki, gdyż uchwyt i gałka są elementami odstającymi. Przykład szafy w przedpokoju o niewielkim metrażu, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota, wyklucza zastosowanie odstającej części, tym bardziej że w takich przypadkach stosuje się szafy z drzwiami rozsuwanymi bez jakichkolwiek uchwytów albo z uchwytami wklęsłymi. Jest to jednak bodaj jedyny wyjątek, gdyż wszędzie indziej, do szaf, szafek, biurek i komód gałki nadadzą się doskonale, także w pokojach dziecięcych. W tym wypadku jest to zresztą jedyny sensowny rodzaj uchwytu, gdyż jakkolwiek dzieciom zdarza się urywać i wyginać uchwyty w formie klamek, to gałki pozostają na miejscu, pomimo ich najusilniejszych psotnych starań.

Mały element, a jakże użyteczny i sensowny, zarówno w zastosowaniu praktycznym, jak i przy aranżowaniu wnętrz.

 

Powiązane artykuły