Na rynku można znaleźć wiele masek przeciwgazowych, które różnią się swoim wyglądem, czy też przeznaczenie. Bardzo duża część z nich to jednak maski z pochłaniaczem, czyli tak zwane maski filtracyjne, które filtrują zanieczyszczone powietrze i tym samym chronią osobę, która ma taką maskę założoną. Co jednak cechuje maski z pochłaniaczem?
Czym jest maska z pochłaniaczem?
Tak naprawdę maska z pochłaniaczem to jeden z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych masek przeciwgazowych. Tego typu maski istnieją od ponad 100 lat i stworzyły je państwa ententy, które musiały podczas walk z Niemcami bronić się przed atakami przy użyciu broni chemicznej. Tak właśnie powstały maski z pochłaniaczem, które jeszcze w czasie I wojny światowej uratowały całe mnóstwo istnień.
Dziś maska z pochłaniaczem oczywiście zastosowanie znajduje w wielu innych miejscach niż wojna, a do tego same maski filtracyjne znacząco się zmieniły i są przede wszystkim lżejsze, a także zajmują znacznie mniej miejsca. Wygodniejsze jest również korzystanie z nich, gdyż kiedyś był to faktycznie ogromne maski wykonywane na przykład z tworzywa sztucznego.
Jak działają maski z pochłaniaczem?
Maskę z pochłaniaczem działa w niezwykle prosty sposób oraz ma banalną budowę. Jej największą częścią jest część twarzowa. To ona trafia na twarz i składa się z gumy, czy też silikonu, a także przeźroczystego materiału, który umożliwia patrzenie. Kiedyś były to zaledwie dwa małe kółeczka na oczy, dziś z przeźroczystego materiału wykonana jest znaczna część frontu maski, dzięki czemu widoczność w niej jest bardzo dobra.
Z maski wychodzi zawsze zawór wydechowy i wdechowy, a do tego są wyposażone w gwint. W ten gwint wkręca się pochłaniacz lub filtropochłaniacz. Ma on najczęściej formę puszki lub walcowatej puszki. W środku znajdują się substancje, które umożliwiają pochłanianie szkodliwych gazów. Dla przykładu jedne z pierwszych masek miały montowane pochłaniacze z węglem aktywnym, który jak się wtedy okazało radził sobie naprawdę dobrze z absorbowaniem gazów bojowych.