Nowe lustrzanki Nikona

Spis treści

Nikon wprowadza na rynek dwie nowe lustrzanki. Pierwsza z nich to D3000 przeznaczona dla początkujących fotografów, zaś druga – D300s to zabawka dla starych wyjadaczy.

nikon d3000 0121 rm eng 1248929392 Nowe lustrzanki Nikona

Nikon D3000 został zaopatrzony w 3-calowy wyświetlacz LCD pozwalający na retusz i wygodne przeglądanie zdjęć oraz przetwornik obrazu o rozdzielczości 10,2 mln pikseli. Aparat przystosowano dla nowicjuszy stosując w nim innowacyjny tryb podręcznika, dzięki któremu można łatwo skonfigurować aparat i dowiedzieć się, w jaki sposób zrobić poprawne zdjęcie. Aparat posiada ponadto mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED zapewniający robienie jasnych i szczegółowych zdjęć. Krótki czas uruchamiania i niewielkie opóźnienie migawki pozwalają wykonać zdjęcie niemal natychmiastowo, bez niepotrzebnej zwłoki, do której przyzwyczaiły nas typowe aparaty kompaktowe. Uzyskanie odpowiedniej ostrości gwarantowane jest przez 11-punktowy system autofokusa. Model D3000 umożliwia wykonywanie prawidłowo naświetlonych zdjęć nawet w ciemnych miejscach dzięki systemowi pomiaru ekspozycji, czułości ISO 1600 oraz wbudowanej lampie błyskowej. Nowa lustrzanka może być łatwo i bezpiecznie przenoszona ze względu na niewielką masę, rozmiary oraz wytrzymałą obudowę. Dodatkowy system usuwania kurzu z kontrolą przepływu powietrza ogranicza wpływ kurzu na matrycę.

nikon d3000 0116 rm eng 1248929364 Nowe lustrzanki Nikona

Nikon D300s jest urządzeniem bazującym na starszym modelu D300 i został stworzony z myślą o twórcach obrazu, którzy chcą łączyć doskonałe fotografie z możliwościami rejestrowania obrazu ruchomego. Model D300s umożliwia korzystanie z dwóch nośników danych: CF (Compact Flash) oraz SD (Secure Digital). Umożliwia to zarządzanie sposobem zapisywania naszych dzieł, np. filmy mogą być umieszczane na jednej karcie, a zdjęcia na drugiej. D300s posiada rozszerzone możliwości w zakresie nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości dzięki możliwości zamontowania zewnętrznego źródła dźwięku stereo, pracy autofokusa podczas nagrywania oraz opcjom edytowania filmów z poziomu aparatu. Zalicza się do nich m. in. wyświetlanie na LCD wirtualnego horyzontu czy proste zaznaczanie ujęć.

Nikon D300s posiada wiele rozwiązań technologicznych zastosowanych w modelu D300 m. in.: 51-punktowy autofokus Multi-CAM3500 i system rozpoznawanie scenerii. Podobnie jak model D3000, D300s posiada mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED gwarantujący wysoką jakość obrazu i wierną reprodukcję. Aparat może wykonywać zdjęcia z prędkością 7 klatek na sekundę bez konieczności korzystania z dodatkowego źródła zasilania, a dołączenie opcjonalnego pojemnika MB-D10 przyspiesza tę prędkość do 8 klatek na sekundę. Odtwarzanie zdjęć i filmów dokonuje się za pomocą 3-calowego wyświetlacza TFT o rozdzielczości 920 tys. punktów.
Nikon D300s pojawi się w sklepach już z początkiem sierpnia 2009 roku.

Powiązane artykuły