Czysta gra

Czysta gra

Spis treści

Choć mają różne rodzaje sukna, niekiedy wyrafinowane kształty, niespotykane wzory oraz dodatki, to wszystkie jednak są takie same i nie wybiegają poza standard narzucony kilkadziesiąt lat temu. Mowa o stołach bilardowych. Ale czy wszystkie są takie same? Prawie wszystkie!

Oto nadeszła chwila kiedy każdy z nas będzie mógł zagrać na przezroczystym (!) stole bilardowym. Na pomysł produkcji wpadł Australijski student Craig Nottage. Autor opowiada, że koncept projektu przyszedł mu do głowy po tym jak doszedł do wniosku, że na rynku bilardowym nie ma tak naprawdę żadnych ekstrawaganckich stołów bilardowych.

“Stoły bilardowe są produkowane z tych samych materiałów, przy użyciu tych samych technologii od setek lat” – skwitował Nottage. Do skonstruowania przezroczystego stołu autor wykorzystał własnej produkcji specjalny materiał nazwany Vitrik. W jego skład wchodzi utwardzone szkło oraz bezbarwna żywica, pełniąca rolę sukna, którym pokryte są dzisiejsze stoły bilardowe. Efekt toczenia się bili po stole jest taki sam jak przy tym tradycyjnym, a dodatkowo nasze wrażenia potęguje efekt przezroczystości blatu. Producent chwali właściwości oraz funkcjonalność przezroczystego stołu, tłumacząc, że nowe tworzywo się nie brudzi, jest odporne na zarysowania kijem, a także nie chwyta wilgoci, dzięki czemu, jego czyszczenie ogranicza się do przetarcia szmatką.

Od 2003 roku, kiedy to powstał stół, Craig Nottage rozwinął swój projekt tak bardzo, że w tej chwili jest już gotowy na podbój rynku. Ponadto założył własną firmę (Nottage design) pod płaszczem South Australian Young Entrepreneur Scheme (program umożliwiający osobom w wieku 18-35 rozwijać swoje umiejętności i doświadczenie oraz wdrażać swoje biznesplany w życie). Nie ulega wątpliwości, że nowy stół bilardowy znajdzie  wielu nabywców, zwłaszcza że przyjemność na przezroczystym stole musi być nieziemska. Cena? $39,900! W cenę wliczono akcesoria oraz transport w obrębie australijskich metropolii. Akcesoria to najwyżej jakości bile bilardowe o średnicy 2,25 cala, trójkąt, dwa kije koloru srebrnego oraz “przedłużka”.

Powiązane artykuły