Zeitwinkel 273 – narodziny nowej gwiazdy?

Zeitwinkel-273

Spis treści

Zeitwinkel Montres SA pojawiła się na rynku zegarków dosyć niedawno. Posiada jako debiutant jeden podstawowy atut którym mogą się pochwalić wśród raczkującej  konkurencji a mianowicie są to mechanizmy z własnej manufaktury. Firma została założona przez prof. Ivica Maksimovica oraz Petera Nikolausa w mieście St. Imier w regionie Jury.

Za priorytet panowie przyjęli sobie stworzenie niezależnej marki oferującej bardzo wysokiej jakości zegarki, które są jeszcze wolne od marketingowych sloganów, gdyż marka  w pewnym sensie zawsze “zasłania” owy produkt. Zaczynając prace kilka lat temu skupiali się na cechach zegarka wolnego od upływu czasu, dopracowaniu manufaktury mechanizmów oraz klasycznym wzorze. Sama nazwa Zeitwinkel pochodzi od określenia czasu lokalnego które określa się na podstawie położenia słońca, sposób ten znajduje rozwiązanie choćby w nawigacji. Jednym z ciekawszych modeli ze względu na zastosowanie komplikacji jest 273. Oprócz minuty posiada  sekundę, duży datownik oraz wskaźnik rezerwy chłodu. Zastosowano w nim  własnej konstrukcji mechanizm ZW 103 z obustronnym naciągiem. Kaliber posiada średnice 13 i ½ linii, a wysokość 8mm. Płyta główna oraz mostek zostały wykonane ze stopu srebra (tzw. niemieckie, znawcy tematu pamiętają produkcje firmy  Glashuette). Elementy mechanizmu zaopatrzone zostały w pasy genewskie a wszystkie śruby są frazowane i polerowane(również temu procesowi poddawane są krawędzi płyty i mostka). Bardzo miło spogląda się na wykonanie mechanizmu, zwłaszcza kolor srebra przypominający nierodowane białe złoto. pracuje z częstotliwością 28000 walnięć na godzinę, kaliber, posiada dużą rezerwę chłodu która wynosi nawet 72 godziny. Zastosowano w nim system antywstrząsowy Incablock oraz balans Glucydur, choć hitem jest użycie włosu balansowego Straumanna, stosowanego w mechanizmach takich firm jak Laurenta Ferrier lub H. Moser. Opatentowano położenie dużego datownika na godzinie jedenastej, i w połączeniu ze wskaźnikiem rezerwy wygląda dość spójnie.

Zeitwinkel 273

Wade jaką można dostrzec to oś małej sekundy, która jest położona dosyć za wysoko. Widząc 42,5 milimetrową kopertę wykonaną ze stali nierdzewnej można dostrzec niewiele z nowości co nas powinno zaskoczyć (ładne szerokie uszy, polerowana luneta) a rzut oka na bok pozwoli nam dostrzec  złożoność wzornictwa(efekt drobnego piaskowania stworzony przy wyfrezowaniu profilu który jest matowy). Koronka ma dużą dużą średnicę 8 mm, a dzięki wyposażeniu w dwie uszczelki ma wystarczającą wodoszczelność(5 ATM) która w normalnym użytkowaniu w zupełności wystarcza. można nabyć w dwóch wersjach z kolorami tarczy srebrną lub czarną. W obu przypadkach zastosowano polerowane fasetowane wskazówki- a w wersji z jasną tarczą wskazówki rezerwy chłodu  oraz wskazówki sekundnika są barwione termicznie na kolor niebieski.  Zeitwinkel nie wydaje się być poważnym graczem na rynku wśród takich graczy jak np. Glashuette Original, ale może stanowić alternatywę dla osób chcących kupić czasomierz z wysokiej półki, marki unikatowej która nie produkuje zbyt wielu zegarków w ciągu roku.

Powiązane artykuły