Dzisiejsze płaskie telewizory oferują wysoką jakość obrazu, ale nie są w stanie pomieścić wydajnych głośników. Dlatego też, domowy zestaw telewizyjny warto wyposażyć w głośniki zewnętrzne lub soundbar. Wyjaśniamy które z tych rozwiązań i w jakich przypadkach będzie lepszym wyborem.
By rozstrzygnąć dylemat: soundbar czy głośniki do TV, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Ważne są oczekiwania względem jakości dźwięku i funkcjonalności sprzętu stereo, ale należy również uwzględnić aspekt finansowy oraz wielkość pomieszczenia, w którym znajduje się zestaw telewizyjny. To bowiem przede wszystkim właśnie od tych czynników zależy, czy lepiej sprawdzą się klasyczne głośniki, czy też nowoczesny soundbar. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?
Wady i zalety klasycznych głośników
Zarówno na kino domowe, jak i zestaw stereo składa się kilka głośników, które mogą być rozstawione po całym pokoju. Takie rozwiązania zapewniają krystalicznie czysty, przestrzenny dźwięk, dzięki któremu domownicy mogą poczuć się tak, jakby byli w centrum akcji oglądanego filmu, czy uczestniczyli w słuchanym koncercie. Z drugiej strony, głośniki zajmują sporo miejsca i są w stanie przytłoczyć przestrzeń. W przypadku opcji przewodowych, problemem będzie również widok mało estetycznych kabli oraz regularnie gromadzący się na nich kurz. By uniknąć tych niedogodności, można jednak zdecydować się na droższą opcją bezprzewodową. Zapewni ona wysoką jakość dźwięku i jednocześnie korzystny aspekt wizualny.
Gdzie sprawdzą się głośniki do TV?
Zestaw głośników to dobry wybór dla tych, którzy mogą w pełni swobodnie korzystać z oferowanych przez nie możliwości. Mowa tu przede wszystkim o posiadaczach domów, którzy nie muszą obawiać się sąsiedzkich narzekań na hałas. Może sprawdzić się również w dużym mieszkaniu, usytuowanym w bloku lub domu typu bliźniak, przy czym trzeba pamiętać, że wydobywające się z niego dźwięki są naprawdę donośne. W przypadku małych pomieszczeń, inwestowanie w dodatkowe głośniki do TV nie ma większego sensu – lepiej zdecydować się na soundbar lub w ostateczności pozostać przy głośnikach wbudowanych w telewizor.
Czym jest soundbar i dlaczego stanowi ciekawą alternatywę dla głośników?
Soundbar nazywany jest również belką dźwiękową, listwą głośnikową lub podłużnym głośnikiem pod telewizor. Niezależnie od modelu, ma on stosunkowe małe rozmiary i kształt dopasowany do konstrukcji telewizora. Soundbar można postawić nad lub pod zestawem telewizyjnym, powiesić na ścianie, a w ostateczności postawić na półce. Ze względu na brak jakichkolwiek przewodów, wszędzie prezentuje się estetycznie. Okablowanie nie jest potrzebne, bowiem z telewizorem, jak również z innymi urządzeniami będącymi źródłem dźwięku, soundbar komunikuje się przez wi-fi, bluetooth lub interfejs HDMI. Co więcej, można nim sterować tym samym pilotem, który służy do obsługi danego urządzenia.
Do soundbaru może być dodatkowo dołączony, stawiany na podłodze, głośnik niskotonowy (subwoofer). Takie zestawy są droższe, ale zapewniają odczuwalnie lepszą jakość dźwięku. Trzeba też podkreślić, że w przypadku wysokiej klasy soundbarów jak najbardziej można liczyć na efekt surround. To możliwe dzięki temu, że kierują one dźwięk, cyfrowo obrobiony i odpowiednio dostosowany w zakresie częstotliwości i głośności, na ściany pomieszczenia. Dźwięk odbija się od ścian i z kilku różnych stron trafia do uszu odbiorców, w efekcie czego powstaje efekt jego wielokanałowości.
Kiedy warto wybrać soundbar?
Soundbary zapewniają na tyle wysoką jakość dźwięku, że sprawdzają się w roli zarówno głośników pod TV, jak i zestawów audio. Wprawdzie generalnie nie mogą równać się z wysokiej klasy kolumnami, ale dla zdecydowanej większości osób są w pełni wystarczające. Poza tym, w przeciwieństwie do zestawów głośnikowych, bez obaw o pogorszenie relacji z sąsiadami, można je użytkować w mieszkaniach w bloku. Swoją drogą, za sprawą kompaktowych rozmiarów, dobrze komponują się z mniejszymi, domowymi przestrzeniami.
Soundbary nadal są postrzegane jako dość nowy typ urządzeń, niemniej jednak w ostatnich latach wyraźnie staniały i korzysta z nich coraz szersze grono użytkowników. W sklepie Sony Centre (szczegóły oferty na: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=soundbary) ceny solidnych modeli soundbarów rozpoczynają się już od niespełna 1000 złotych. W praktyce, pod względem cenowym i jakościowym, rynek soundbarów, podobnie jak i zestawów głośników, jest bardzo szeroki, tak więc każdy może znaleźć opcję dopasowaną do swoich potrzeb i oczekiwań.