Komunikacja XXI wieku

Komunikacja XXI wieku

Spis treści

10 tysięcy – tyle samochodów przybywa tygodniowo w Pekinie. Pod koniec 2009 roku było już ich prawie 4 mln. Wiąże się to z ogromnymi korkami, które co dzień paraliżują miasto. Nic więc dziwnego, że chińscy naukowcy dwoją się i troją w poszukiwaniu lekarstwa na ten palący Pekińczyków problem.

Najnowszym pomysłem Shenzhen Hashi Future Parking Equipment jest chiński express 3D. Przypomina on tunel. Z tą różnicą, że się porusza. Można więc uznać, że zbudowany jest na zasadzie pociągu, którego szyny rozstawione są po obu stronach ulicy. Przejeżdża więc nad tkwiącymi w korkach autami. Według wynalazców ma on same plusy. Jest przede wszystkim przyjazny środowisku. Za napęd ma służyć energia słoneczna. Co jest wielka zaletą w Pekinie – mieście, gdzie smog jest poważnym problemem. Express jednorazowo może zabrać do 1400 pasażerów, którzy będą podróżować na wyższym, z dwóch poziomów pojazdu. Niższy stanowi przestrzeń dla przejeżdżających pod nim samochodów.

Pozostaje jeszcze do rozwiązania kilka kwestii technicznych związanych z powszechnym użytkowaniem expressu 3D. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób pasażerowie mieliby wsiadać do tego pociągu, skoro drzwi znajdują się na wysokości ponad 2 metrów. Niewątpliwie wiąże się to, z wybudowaniem specjalnych miejsc umożliwiających korzystanie z expressu, na przykład takich jak ten przystanek.

Koszt budowy pociągu i przeznaczonych dla niego ścieżek to 500 milionów jenów. Jednak, o ile prognozy się sprawdzą, express zmniejszy korki w Pekinie o nawet 30%. Budowa rozpocznie się do końca roku.

Źródło: chinahush.com

Powiązane artykuły