Czy przenośny klimatyzator poradzi sobie z upałem?

Czy przenośny klimatyzator poradzi sobie z upałem?

Spis treści

W ostatnich latach temperatury w lecie są coraz wyższe. Na takie trudne warunki atmosferyczne w cieplejszych miesiącach reagujemy coraz gorzej. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej zastanawiamy się nad zainwestowaniem w klimatyzację. Warto pamiętać, że na rynku pojawia się coraz więcej klimatyzatorów przenośnych.

Dlaczego przenośne klimatyzatory stały się tak popularne?

Przenośna klimatyzacja coraz bardziej zyskuje na popularności ze względu na swoje dwie cechy. Przede wszystkim charakteryzuje ją łatwość instalacji, a w zasadzie jej brak. Już po zakupie klimatyzator jest gotowy do działania, wystarczy wystawić za okno rurę i go włączyć, a następnie postawić w wybranym miejscu. Ten opis wskazuje również na drugą cechę tego udogodnienia – mobilność. Klimatyzatory posiadają kółka, co pozwala na ich swobodne przenoszenie.

Wady i zalety klimatyzatorów przenośnych

Do zalet tych urządzeń należy zaliczyć przede wszystkim całą istotę udogodnienia jakim jest klimatyzacja. Chłodzenie domu czy mieszkania w trakcie uporczywych upałów to funkcja nie do przecenienia. Jakie są jednak inne zalety klimatyzatora przenośnego, które wyróżniają go na tle klimatyzacji stacjonarnej? Jak już zaznaczono jest to mobilność, brak konieczności skomplikowanej instalacji. Do tego możemy także zaliczyć szybkie chłodzenie oraz cenę. Klimatyzator  przenośny, który posiada podstawowe funkcje, kosztuje maksymalnie 1000 zł. Im lepsza jakość, tym więcej musimy zapłacić. Te, które posiadają możliwości wentylacji pomieszczenia czy ogrzewania kosztują nieco więcej – 2000-3000 zł w górę. Mimo wszystko jest to cena niewspółmierna do komfortu, jaki zapewni nam to urządzenie.

Do wad klimatyzatorów możemy zaliczyć przede wszystkim duży hałas, generowany przez tę niewielką maszynę. Każdy model, nawet ten najdroższy jest głośny. Jeśli ktoś cierpi na mizofonię, z pewnością odczuje dyskomfort. Problem stanowi również rura, którą trzeba wystawiać na zewnątrz, po to by zasysała powietrze. Nie wygląda zbyt estetycznie, ponadto trzeba zadbać o szczelne zamknięcie okna. Klimatyzator przenośny charakteryzuje się także niższą wydajnością w kontraście do stacjonarnej klimatyzacji.

Na co zwracać uwagę chcąc kupić klimatyzator przenośny?

Przede wszystkim musimy określić nasze potrzeby. Na początek należy wskazać do jakiego pomieszczenia potrzebujemy klimatyzatora. Inny model bowiem będzie możliwy do umieszczenia w biurze, a inny w mieszkaniu czy w domu. Następnie zastanówmy się nad jego mocą chłodniczą. Im więcej osób przebywa w pomieszczeniu oraz im lepsza jest izolacja budynku, tym wymagana jest większa moc chłodnicza. Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest funkcjonalność klimatyzacji przenośnej. Niektóre urządzenia cechują się bowiem możliwością wychwytywania cząstek kurzu, co jest istotną zaletą. Ponadto mogą także ogrzewać oraz wietrzyć pomieszczenie.

Powiązane artykuły