Zmarszczki – w jaki sposób można sobie z nimi radzić?

Jak radzić sobie ze zmarszczkami?

Spis treści

Zmarszczki – dla jednych to dumna oznaka starości, dojrzałości i przeżytego życia, a dla innych to problem, z którym trzeba walczyć, ponieważ zmarszczki nie wyglądają estetycznie i przeszkadzają we własnej samoocenie. Czym tak właściwie są zmarszczki i czy warto się ich pozbywać?

Zmarszczki to podłużne zagłębienia na skórze, które pojawiają się wraz z wiekiem i upływem czasu. Ich powstawaniu sprzyja nie tylko upływający czas, ale także wiele innych czynników, które często można wyeliminować. Walka ze zmarszczkami może być skuteczna.

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki choć najczęściej wyglądają podobnie mają kilka różnych rodzajów i są to:

● zmarszczki mimiczne – powstają podczas ruchów mięśni twarzy, pierwsze pojawiają się pomiędzy 25. a 30. rokiem życia, można je znaleźć między nosem a ustami, dookoła oczu i na czole,
● zmarszczki posłoneczne – pojawiają się jako skutek szkodliwego działania słońca, pojawiają się razem z przebarwieniami i odbarwieniami skóry,
● zmarszczki senne – pojawiają się ze względu na ułożenie skóry podczas snu,
● zmarszczki grawitacyjne – powodowane są naturalnym procesem starzenia się skóry.

Rodzaje zmarszczek dzielą się również z racji ich występowania w danym miejscu na ciele:

● zmarszczki na czole – są pionowe lub poziome,
● zmarszczki pod oczami – pojawiają się najszybciej, ponieważ skóra pod oczami jest bardzo cienka i delikatna,
● zmarszczki wokół ust – zwane są zmarszczkami palacza,
● zmarszczki marionetki,
● zmarszczki na szyi,
● zmarszczki dekoltu,
● zmarszczki dłoni i stóp.

Czy krem może zlikwidować zmarszczki?

Wiele reklam, producentów oraz ofert mówi o tym, że krem na zmarszczki o cudownym działaniu jest w stanie sprawić, że będą one mniej widoczne. Niestety coś takiego nie jest możliwe. Krem może pomagać, ale tylko i wyłącznie jako środek zapobiegawczy, który spowalnia proces powstawania zmarszczek, ale nigdy nie będzie on wypełniał tych zmarszczek. Przeczytacie o tym na blogu Porady Domowe .

Na szczęście medycyna estetyczna jest w stanie skutecznie poradzić sobie ze wszystkimi zmarszczkami.

Na jakie zabiegi się zdecydować?

W dzisiejszych czasach wygładzanie zmarszczek to tak naprawdę tylko kwestia czasu, pieniędzy i dobrego lekarza medycyny estetycznej. Stosuje się wiele zabiegów, które są w stanie pomóc w tym, aby zmarszczki były mniej i prawie wcale nie widoczne.

W poprawie wyglądu i w walce ze zmarszczkami najczęściej stosuje się toksynę botulinową oraz kwas hialuronowy.

W przypadku głębokich zmarszczek mimicznych, sam botoks nie wystarcza. Terapię zaczyna się wówczas od pozbycia się przyczyny powstania zmarszczek, czyli ograniczenia pracy mięśnia. Dlatego likwidacja tzw. lwiej zmarszczki, kurzych łapek, zmarszczek pod oczami, zmarszczek poprzecznych czoła, zmarszczek króliczych czy zmarszczek palacza najczęściej odbywa się poprzez iniekcje toksyny botulinowej.

Ta popularna toksyna botulinowa zwana jest botoksem lub jadem kiełbasianym i jest to neurotoksyna, która powoduje zablokowanie przekaźnictwa między komórką nerwową a mięśniową. Powoduje to rozluźnienie mięśnia mimicznego i wtedy zmarszczka „rozprostowuje” się.

Zabieg redukcji lub likwidacji zmarszczek odbywa się bardzo szybko i bezboleśnie, ponieważ podawane jest odpowiednie znieczulenie miejscowe.

O tym można przeczytać więcej tutaj .

Podsumowując można powiedzieć, że ze zmarszczkami walczy się szybko, bez większego bólu, ale takie zabiegi zawsze należy dokładnie sobie przemyśleć. Należy też porozmawiać o komplikacjach i efektach ubocznych. Na wszystkie pytania powinien odpowiedzieć lekarz medycyny estetycznej. Z takimi zabiegami nie należy również przesadzić, ponieważ efekt będzie odwrotny, a twarz może wyglądać sztucznie.

Powiązane artykuły