Zimowa podróż – jak przygotować się na trudną drogę

zimowa podroz

Spis treści

Jazda w okresie zimowym jest wyjątkowo niebezpieczna, szczególnie w rejonach górskich. Przed taką podróżą należy zadbać o kilka niezbędnych elementów, aby zminimalizować ryzyko przykrego zdarzenia drogowego. Niezbędne więc będzie np. zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie AC (autocasco) czy assistance, jak i właściwe przygotowanie samochodu do jazdy.

AC na samochód – ubezpieczenie to podstawa

Jeśli planujesz zimową podróż musisz mieć świadomość, że o tej porze roku wzrasta ryzyko kolizji drogowej. Niestety: na zmarzniętej drodze bardzo łatwo jest wpaść w poślizg, w wyniku którego uszkodzisz nie tylko czyjś samochód, ale także i swój. Ubezpieczenie AC pojazdów pokryje naprawę uszkodzeń Twojego auta, dzięki czemu wyjazd nie będzie kojarzył Ci się tylko z kłopotami.

Co więcej, powinieneś zadbać o pakiet assistance. Zwykłe ubezpieczenie AC co do zasady nie pokrywa kosztów holowania uszkodzonego pojazdu, warto więc zabezpieczyć się również i na taką ewentualność. Assistance zapewni Ci transport samochodu w razie jego awarii, a ponadto zagwarantuje nocleg czy samochód zastępczy. Z takim ubezpieczeniem podróż bez wątpienia będzie spokojniejsza.

Sprawdź swoje opony!

Jednym z podstawowych aspektów wpływających na bezpieczeństwo jazdy są opony. Zdecydowanie polecamy, abyś na czas podróży zaufał wysokiej jakości ogumieniu zimowemu. Jeśli dysponujesz oponami całorocznymi, mimo wszystko rozważ zakup dedykowanych „zimowek” – szczególnie w perspektywie jazdy po obszarze górskim.

Aby ocenić stan opon zimowych, możesz przede wszystkim zmierzyć ich bieżnik. W oponie zimowej powinien on wynosić minimum 4 mm, choć ze względów bezpieczeństwa jest to wartość marginalna. Jeśli swoje opony kupiłeś już kilka lat wcześniej, powierz ich sprawdzenie zakładowi wulkanizacyjnemu. Na tym aspekcie absolutnie nie możesz oszczędzać!

Kup łańcuchy na koła

W czasie zimy śnieg może Cię zaskoczy w każdej chwili. Jeśli będziesz poruszał się po większych wzniesieniach, podjazd pod nawet niewielką górkę może wymagać założenia łańcuchów na koła. Warto zakupić taki zestaw i wozić go w swoim aucie. Oczywiście wcześniej naucz się go zakładać – to wprawdzie proste, ale wymagające wprawy!

Powerbank – miej go na czarną godzinę!

Współczesne smartfony to wspaniałe urządzenia, mają jednak zasadniczą wadę: szybko się rozładowują. W sytuacjach kryzysowych zawsze musisz mieć możliwość skontaktowania się z np. z ubezpieczycielem, aby wezwać pomoc w razie awarii pojazdu. Powerbank zapewni, że zawsze będzie to możliwe. W końcu AC samochodowe czy assistance nie przyda się, jeśli padnie Ci telefon.

Coś na mróz do Twojego samochodu

Nie zapominaj, aby wozić ze sobą szereg akcesoriów służących do odmrażania auta. Oprócz szczotki czy skrobaka, zaopatrz się w płyn do odmrażania szyb oraz w zestaw do odmrażania zamków. Przydatnym narzędziem jest również nagrzewnica samochodowa, służąca przede wszystkim do szybszego rozmrażania przedniej szyby

Nie rezygnuj także z wożenia zestawu grubych, ciepłych koców. Jeżeli podczas awarii będziesz musiał czekać na pomoc drogową, temperatura w niedziałającym samochodzie bardzo szybko spadnie. Bierz to zawsze pod uwagę, bowiem niskie temperatury są niezwykle szkodliwe dla zdrowia!

Podróż zimą? Bądź ostrożny!

Jazda zimą bywa niebezpieczna i nieprzewidywalna. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort podczas podróży, przede wszystkim powinieneś wykupić pakiet polis ubezpieczeniowych (np. ubezpieczenie AC oraz assistance). Musisz też zadbać o odpowiednie opony zimowy, jak i dodatkowe narzędzia do odmrażania samochodu. Pamiętaj jednak, że kluczowy zawsze pozostaje zdrowy rozsądek!

Powiązane artykuły