Zawsze pod ręką. Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Spis treści

Na spacer – z płótna, bawełny lub pleciona ze słomki, na wizytkę – elegancka, tłoczona złotem, na bal – oryginalna, ze szklanych paciorków lub pestek ogórka. , bo o nich mowa, od kilkuset lat wyrażają osobowość kobiet.

Trudno powiedzieć od czego wszystko się zaczęło i kto pierwszy wymyślił ten, niezbędny dziś, element damskiego stroju. Wydaje się, że kobiety od zawsze miały przy sobie małe puzderka na drobiazgi. W średniowieczu funkcję pełniła, na przykład sakiewka na pieniądze, ale w czasach napoleońskich były to już ręcznie robione, wykonywane z muszli, pestek lub skóry, małe woreczki ściągane sznurkiem.

O tym jak szybko zmieniały się gusta i preferencje pań w tej dziedzinie mody możemy przekonać się na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycja “Zawsze pod ręką. damskie od średniowiecza do współczesności” to pierwsza tego typu prezentacja w Polsce. Historię damskiej ilustruje ponad dwieście zabytków wybranych z polskich kolekcji – od sakiewki po torbę na ramię.

To prawdziwa gratka, dla wszystkich zafascynowanych modą z dawnych epok. Na wystawie można otrzymać bardzo interesujący katalog “, sakiewki i portfele w zbiorach MNK” oraz równie ciekawy, bogato ilustrowany, folder – przewodnik. Ekspozycji towarzyszy także blog, na którym znajdziemy mnóstwo zdjęć i artykuły dotyczące historii powstania i sposobów tworzenia torebek. Blog może być doskonałą inspiracją do wykonania własnej “sakieweczki” A jeśli już o projektowaniu mowa…

Specjalnie dla młodych designerów i studentów kierunków plastycznych przygotowano konkurs na projekt . Nagrodą będzie wyjazd do Mediolanu na targi Micam, staż w firmie Ochnik oraz wyprodukowanie linii torebek według projektu zwycięzcy. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Wystawę można oglądać do 8 listopada w w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich. 30 października o godzinie 20.00 Muzeum zaprasza na specjalnie, kameralne spotkanie “Noc z najpiękniejszymi“… torebkami oczywiście. Przewodnikiem będzie kuratorka wystawy, Joanna Regina Kowalska. Koszt biletu to 40 zł od osoby. W cenie poczęstunek i lampka wina. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Szczegóły na stronie Muzeum.

Powiązane artykuły