Zarobki polityków w Sejmie

Zarobki polityków w Sejmie

Spis treści

Polski poseł zarabia 9 892,30 zł brutto, do tego trzeba doliczyć 2 473 zł diety miesięcznie i dodatki z tytułu pełnionych funkcji w komisjach i 11 150 zł na prowadzenie biura poselskiego. Łącznie daje to ponad 23 000 złotych. Jednak jak wynika z oświadczeń majątkowych posłów, wielu z nich pomnaża swoje majątki na tyle efektywnie, że stan ich kont jest z roku na rok coraz pokaźniejszy.

sejm rp1 Zarobki polityków w Sejmie

Najbogatsi posłowie obecnej kadencji należą do klubu Platformy Obywatelskiej. Wśród nich pojawiają się dobrze znane nazwiska, takie jak Janusz Palikot czy Mirosław Drzewiecki. Tryumf wśród najbogatszych posłów wiedzie Andrzej Gut–Mostowy. Palikot jest równocześnie najbardziej zadłużonym posłem. 200px janusz palikot 2 Zarobki polityków w SejmieMimo że Janusz Palikot zajmuje 3. miejsce w rankingu posłów z największym majątkiem, to właśnie on jest postrzegany jako najbogatszy polski parlamentarzysta, a to ze względu na to, że ze wspomnianej trójki jest najaktywniejszy. Poseł Palikot znany jest ze swoich ekstrawagancji nie tylko w wypowiedziach. Nie sposób nie zauważyć jego modowych fascynacji. Kolorowe marynarki, koszule w paski i krawaty w groszki, a wszystko to od najlepszych projektantów. W styczniu 2010 został wybrany przez tygodnik „Viva” najlepiej ubranym Polakiem. Triumfował ex aequo z Edytą Górniak. Poseł Palikot jest właścicielem 3-letniego samolotu Cessna, kupionego za 750 tysięcy złotych. Samolot jest naszpikowany elektroniką i wyposażony w skórzane fotele. Znana jest także miłość posła do książek, na które wydaje on rocznie około 50 tysięcy złotych. Palikot poświęca wiele czasu na wyszukiwanie w antykwariatach starych książek. Głównie poświęconych sztuce i architekturze. Zbiór posła liczy około 6 tysięcy tytułów. Wśród czterech samochodów posła niewątpliwą atrakcją jest Ford Mustang z 1968 roku – prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji.

Były minister sportu – Mirosław Drzewiecki dorobił się na firmach odzieżowych i kilku restauracjach. Poza domem w Łodzi, jest on posiadaczem apartamentu na Florydzie o wielkości 100 m2. Cały majątek Drzewieckiego szacowany jest na około 4,5 miliona dolarów. Były minister znany jest ze swojej miłości do luksusowych garniturów i drogich cygar. Ulubionym sportem Drzewieckiego, poza piłką nożną, jest gra w golfa, której najczęściej oddaje się podczas urlopów w swoim domu na Florydzie. Apartament według oświadczenia majątkowego posła wart jest ponad 300 tysięcy dolarów.

Kolejnym krezusem Sejmu VI kadencji jest Andrzej Gut–Mostowy. Ma on na koncie prawie 5 milionów złotych. Jest także współwłaścicielem jednego z największych trzygwiazdkowych hoteli w Zakopanem – Sabała. Tylko z tego tytułu osiągnął on w minionym roku dochody rzędu ponad 2,5 miliona złotych. Poseł Mostowy jest właścicielem samochodu Mercedes klasy G. W poprzedniej kadencji sejmu najlepiej znanym krezusem był Piotr Misztal, którego majątek szacuje się na ponad milion dolarów. Sam poseł zaznaczył jednak, że pochodzą z pożyczki. Znany jest on ze swoich ekstrawagancji, drogich garniturów i luksusowych samochodów. Misztal spędza także wakacje w luksusowych hotelach. Kilka lat temu na urlopie był w najdroższym hotelu na świecie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Łączny majątek 460. posłów sięga 52 miliony złotych. Ale zsumowana wysokość ich długów to aż 106 milionów złotych.

Źródło: wikipedia.org

Powiązane artykuły