Young Creative Poland

Spis treści

W ramach London Festival miłośnicy polskiego designu będą mogli oglądać prace młodych, kreatywnych polskich projektantów. Na wystawie zaprezentowane zostaną nowoczesne meble i innowacyjne rozwiązania inżynierskie oraz architektoniczne, przedmioty użytkowe i dekoracyjne, projekty oświetlenia, czy grafika, a wszyscy szukających nietuzinkowych rozwiązań na nudę w swojej garderobie również znajdą coś dla siebie.

Jeden z najekskluzywniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali designu na świecie zgromadził czołowych polskich projektantów, a wśród nich m.in. : Oskar Zięta, Tomasz Rogalik, Beton, Kompott czy Maria Jeglińska.

Wszyscy projektanci, których pracę będzie można oglądać na wystawie, łamią dotychczasowe utarte zasady i wychodzą naprzód ze swoimi innowacyjnymi pomysłami. Jeden z nich, Oskar Zięta, koncentruje się na wykorzystaniu możliwości cyfrowej technologii w obróbce metalu. Technikę tę stosuje podczas, zamierzonego na dłuższą kolekcje, projektu Plopp. Nadmuchiwana pod ogromnym ciśnieniem stal pozwala na uzyskanie form imitujących lekkie, dziecięce zabawki, zachowując przy tym luksusowy wygląd i trwałość.

bezatytuau4 Young Creative Poland

Nie tylko polscy projektanci zostali docenieni. Jedną z imprez towarzyszących wystawie będzie promocja książki Gian Luca Amadei Discovering Women in Polish Designe: Interviews and Conversations, zaplanowana na 23 września. Redaktor prestiżowego, brytyjskiego magazynu Blueprint, opisał rozmowy z 19. Polkami zajmującymi się designem: projektantkami, dziennikarkami, dyrektorami promującymi wzornictwo. Książka stała się inspiracją do stworzenia filmu o polskich projektantach. Przedpremierowy pokaz odbędzie się w trakcie imprezy.

Prezentacja polskiego designu jest częścią POLSKA! YEAR – A YEAR OF CONTEMPORARY EVERYTHING FROM POLSKA, który rozpoczął się wiosną 2009. Celem jest promocja polskiej kultury na Wyspach Brytyjskich. Patronatem całego cyklu są JKM Elżbieta II i Prezydent RP Lech Kaczyński. Głównym organizatorem Roku Polskiego jest Instytut Adama Mickiewicza wspierany przez Ambasadę RP w Londynie i Instytut Kultury Polskiej w Londynie.

Young Creative Poland trwać będzie 19-27 września na 5 Cromwell Place, w Londynie. Szczegółowy plan znaleźć można na www.youngcreativepoland.com.

 

Powiązane artykuły