Wystawa zegarów w Złotych Tarasach

Spis treści

Już w najbliższym tygodniu – od 13 do 18 maja – zapraszamy na wyjątkową wystawę zegarów, zorganizowaną wspólnie z salonem „odCzasu doCzasu”, który jest obecny w tym centrum od początku istnienia Złotych Tarasów.

Złote Tarasy chcą angażować warszawiaków poprzez organizację aktywności pokazujących, że centrum handlowe jest nie tylko miejscem dogodnych zakupów, ale również miejscem spotkań dającym możliwość doświadczania oraz zdobywania wiedzy.

Ekspozycja będzie znajdować się na I poziomie, w okolicach popularnej fontanny. Odwiedzający Złote Tarasy będą mogli podziwiać zarówno zegary klasyczne, wiekowe, ale również te najnowocześniejsze. W tej drugiej grupie wszystkich zainteresują zapewne, słynne już na całym świecie słowne zegary marki QLOCKTWO. Ich podstawę tworzy matryca z pozornie przypadkowo zestawionymi 110 literami. Zawiera ona słowa niezbędne by opisać godziny i 5-cio minutowe interwały. Na przykład: „It is twenty five past nine“. Tylko w ostanich latach QLOCKTWO otrzymał wiele nagród, w tym The iF Product Design Award, The Good Design Award oraz The Plus X Award za funkcjonalność i wzornictwo.

Jeszcze w tym miesiącu producent zapowiedział wprowadzenie języka polskiego dla wybranych modeli zegarów ściennych QLOCKTWO Classic, QLOCKTWO Large oraz QLOCKTWO 180. Wystawa będzie premierowym pokazem właśnie dla zegarów QLOCKTWO z językiem polskim.

Znaczącą część ekspozycji zajmą oczywiście klasyczne, zawsze wzbudzające zachwyt, duże, wahadłowe zegary stojące. W tej grupie prezentowane będą zegary kwadransowe (informujące dźwiękiem o upływie każdego kolejnego kwadransa). Zegary te znajdują się w obudowach meblowych w stylu mebli gdańskich i secesji. Niezwykłą atrakcją będzie także pozbawiony obudowy, działający mechanizm zegara stojącego sygnalizującego upływ półgodzin i godzin.

Wyróżniającym się zegarem będzie też egzemplarz popularnego na świecie i rzadko spotykanego w Polsce zegara francuskiego typu Comtoise. Tego rodzaju zegary często oferowane były bez obudowy. Te ostatnie dorabiane były przez niezależne firmy. Dzięki temu istnieje duża różnorodność obudów dla tego samego rodzaju mechanizmów. Na wystawie prezentowany będzie sam mechanizm zegara Comtoise.

– Poprzez ekspozycję zegarów chcielibyśmy przybliżyć historię tych urządzeń, w sposób szczególny akcentując niezwykły czas produkcji i królowania zegarów wahadłowych, które przez wieki wyznaczały tryb życia w wielu domów.

Dla odmiany w gronie królujących dziś zegarów elektronicznych w ostatnim czasie pojawił się nowy, niezwykle atrakcyjny rodzaj zegarów. Firma QLOCKTWO oferuje zegary, które o aktualnej godzinie informują pisaną sekwencją słów. Majowa wystawa będzie premierową dla zegarów z językiem polskim – mówi Władysław Meller z salonu „odCzasu doCzasu”.

Premiera dekoracyjnych zegarów z pisanym wskazaniem czasu jest najnowszym etapem rozwoju zegarów elektronicznych kwarcowych. Etap ten był poprzedzony popularyzacją zegarów kwarcowych, tak wskazówkowych, jak i cyfrowych w tym także tych, których wskazania są korygowane sygnałem radiowym.

Powiązane artykuły