Wnętrza inspirowane origami

Spis treści

Origami, kojarzące się przede wszystkim ze sztuką składania papieru znajduje nowe zastosowania. Zaczyna teraz gościć w naszych salonach w postaci mebli, czy lamp. Niekonwencjonalne połączenie japońskiej tradycji oraz współczesnych tworzyw zaowocowało powstaniem wielu ciekawych kolekcji.

Włoska firma Inside prezentuje lampy inspirowane sztuką origami. Jedna z nich o nazwie Carton to rodzaj instalacji przypominającej wygięty karton. Z kolei szwedzki projektant Malin Lundmark proponuje z pozoru banalną bryłę składanego samolotu. Model kojarzący się z młodością będzie idealny do dziecięcego pokoju. Natomiast lampa Thomasa Hicka będzie stanowić unikalną dekorację każdego . Wykonana jest ze stali o grubości 0,8 mm, którą można dowolnie zginać. Dzięki temu każdy może stworzyć własną niepowtarzalną lampę. Ciekawym pomysłem może się pochwalić japoński projektant Arihiro Miyake. Stworzył on lampkę na biurko z masywną podstawą o kształcie wielościanu, która pozwala na ustawienie jej pod niemal każdym kątem. Skromna i prosta nada elegancji Twojemu miejscu pracy.

meble inspirowane origami 005 Wnętrza inspirowane origami

meble inspirowane origami 006 Wnętrza inspirowane origami

Sztukę origami upodobali sobie również projektanci mebli, a zwłaszcza krzeseł. Folder Chair oraz Origami Chair to wykonane z jednego kawałka tworzywa krzesła, które można rozłożyć i złożyć ponownie. Z interesującym rozwiązaniem wyszli projektanci australijscy Schamburg+Alvisse. Konstrukcję przypominającą gwiazdę z origami można układać jak puzzle. W ten sposób powstaje kilka mebli: kanapa, fotel, łóżko. Warto dodać, że elementy można niezależnie przestawiać nieskończoną ilość razy. Uwagę zwraca również kolekcja półek stworzonych przez Daniele Lago. To kolejny przykład na rozkładane . Tym razem są to etażerki. Za pomocą trójkątnych i kwadratowych elementów tworzymy własną biblioteczkę o kształtach ludzi z origami.

Te oryginalne propozycje powinny zachęcić wiele osób do eksperymentów z wystrojem domu. Każdemu przyda się odrobina świeżości we własnym mieszkaniu.

meble inspirowane origami 010 Wnętrza inspirowane origami

meble inspirowane origami 003 Wnętrza inspirowane origami

Powiązane artykuły