Warszawa w budowie

Spis treści

Na dwa jesienne miesiące Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zamieni się w centrum dyskusji o roli projektowania w kształtowaniu życia codziennego. Na program składają się , projekty artystyczne oraz cykle dyskusyjne. Impreza rusza 3 października i trwać będzie do 22 listopada.

„Warszawa w budowie” nie wpisuje się w ramy klasycznych festiwali designu. Jak podkreślają organizatorzy jest to „zwiastun festiwalu”, którego ostateczny kształt poznamy dopiero w przyszłości.

Impreza poświęcona będzie najszerzej pojętemu projektowaniu. Od wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej, przez architekturę i urbanistykę po projektowanie społeczne.

Na szczególną uwagę zasługują: i departament propozycji. Artyści, którzy nawiązują swoimi pracami do języka designu i planowania miejskiego będą prezentować swoje prace w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz jej okolicy.

Nie będzie to wystawa gotowych rozwiązań, dostosowanych do wymogów funkcjonalności. Słowa, którymi najtrafniej można opisać wystawę to: tymczasowość, rozpad, nietrwałość, aktualność miejskich utopii. Źródła szukać należy w gwałtownym rozwoju miasta, którego cechą charakterystyczną jest stan tymczasowości, zawieszenia w pół drogi do realizacji przyszłościowego projektu.

Inną interesującą wystawą w ramach imprezy będzie SKLEP. Ten punkt programu ma na celu zaprezentowanie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości polskiego wzornictwa.

Najciekawsze współczesne projekty mebli i przedmiotów codziennego użytku skonfrontowane zostaną z seryjną współczesną produkcją polskiego przemysłu meblarskiego, jak i z historycznymi przykładami nowoczesnego projektowania.

Departament propozycji, który odbywać się będzie w każdy czwartek, to otwarte sesje dla mieszkańców miasta. Organizatorzy mają nadzieję zebrać pomysły zarówno od specjalistów jak i amatorów, aktywistów i teoretyków, marzycieli i rzemieślników, którzy podpowiedzą jak projektować Warszawę, by życie w niej stało się lepsze. Każda osoba zaproszona do prezentacji swojego projektu będzie miała 8 minut na jego przedstawienie.

Inicjatorem wydarzenia są władze Warszawy, które w ramach starań o pozyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku zaproponowały Muzeum organizację festiwalu designu. Szczegóły na stronie warszawawbudowie.pl

Powiązane artykuły