WA. Harmonia. Japoński design dziś

Spis treści

Od 15 stycznia do 28 marca 2010 roku w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie można oglądać wystawę zatytułowaną “WA. Harmonia. Japoński dziś“. Zamysłem twórców jest przybliżenie, na przykładach obiektów japońskiego designu, idei “WA”, czyli stanu harmonii we wszystkich dziedzinach życia. Nie jest to przypadek, gdyż pojęcie “WA”, jest głęboko zakorzenione w japońskiej tradycji.

 WA. Harmonia. Japoński design dziś

Pierwsza konstytucja japońskiego cesarstwa z 604 roku rozpoczynała się od słów: „WA, wartość znakomicie godna szacunku, opiera się na zasadzie, iż trzeba unikać wszelkiej niezgody”. Z czasem pojęcie “WA” przeniosło się także na rzeczy codziennego użytku i oznacza idelaną zgodę, która musi panować między wszystkimi istnieniami, ożywionymi i nieożywionymi.

3890 WA. Harmonia. Japoński design dziś

Wystawa prezentuje 161 przedmiotów codziennego użytku, podzielonych na 12 kategorii użytkowych, od zastawy stołowej, po ubrania dla dzieci. Eksponaty uporządkowno według słów kluczy, które odzwierciedlają koncepcje i gusta japońskiego wzronictwa: Kawaii (uroczy), Kurafuto (niepowtarzalny), Kime (finezyjny), Tezawari (zmysłowy w dotyku), Minimaru (minimalistyczny) i Kokorokubari (przemyślany).

Wystawę przygotowała Japan Foundation, której od 1972 roku zajmue się promocją dialogu między Japonią a innymi krajami. Prezentacji będą towarzyszyć warsztaty i wykłady, które mają przybliżyć tradycję i kulturę tego kraju.Więcej informacji o wystawie na stornie Japan Fundation.

Powiązane artykuły