W jakich przypadkach prowadzi się leczenie kanałowe pod mikroskopem?

leczenie kanalowe zebow

Spis treści

Dzięki zabiegowi leczenia kanałowego można wyleczyć nawet mocno zniszczony ząb, który kiedyś nadawałby się tylko do wyrwania. W tym celu prowadzi się również leczenie pod mikroskopem. Na czym dokładnie ono polega i jakie ma zastosowanie?

Czym jest mikroskop endodontyczny?

Podczas zabiegu jak leczenie kanałowe pod mikroskopem, czyli inaczej zabiegu endodontycznego stosuje się rodzaj specjalnego mikroskopu stomatologicznego. Również nazywany jest on mikroskopem endodontycznym, ponieważ to właśnie w tej dziedzinie stomatologii znalazł on najszersze zastosowanie.

Mikroskop endodontyczny jest rodzajem urządzenia, które pozwala na uzyskanie bardzo dużego powiększenia i umożliwia on stomatologowi dokładny ogląd tkanek wnętrza zęba podczas zabiegu endodontycznego.

Tego typu mikroskopy znajdują się przy unitach stomatologicznych i wyposażone są one w dwa okulary, dlatego podczas leczenia stomatolog ma dwie wolne ręce i może jednocześnie cały czas kontrolować prowadzone przez siebie czynności w powiększeniu.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – gdzie można je wykonać?

Gdy chodzi o takie zabiegi, są one dostępne jedynie w prywatnych gabinetach stomatologicznych, które zapewniają również klientom pełną obsługę pod kątem endodoncji. Wobec tego NFZ nie refunduje takiego leczenia.

Jeżeli chodzi o leczenie kanałowe pod mikroskopem Tarnowskie Góry – https://www.wa-dental.pl/oferta/leczenie-kanalowe-pod-mikroskopem to jedna z miejscowości, w której można skorzystać z tego typu zabiegu.

Kiedy wykorzystuje się mikroskop w leczeniu endodontycznym?

Zastosowanie tego typu urządzenia jest bardzo szerokie, dlatego też obecnie używany jest on podczas wielu zabiegów. Za jego pomocą stomatolog może łatwiej i dokładniej wykonać zabieg, co również przekłada się na jego lepsze rezultaty – niższe ryzyko niepowodzenia i konieczności ponownego prowadzenia zabiegu.

Najczęściej leczenie kanałowe pod mikroskopem jest prowadzone wtedy, gdy:

  • Poprzedni zabieg się nie udał – u pacjenta pojawiły się objawy jak ból, opuchlizna,

  • W kanale zęba pozostawiono narzędzie, dlatego konieczne jest jego usunięcie,

  • W przypadku uszkodzenia leczonego kanałowo zęba, na przykład na skutek urazu,

  • Przy niedokładnym wypełnieniu kanałów zębowych.

Jak odbywa się leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Dla pacjenta leczenie kanałowe pod mikroskopem nie różni się od zwykłego leczenia bez użycia tego typu urządzenia, dlatego nie powoduje ono powstawania żadnych dolegliwości bólowych czy dyskomfortu.

Należy pamiętać o tym, że wtedy, gdy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego pod mikroskopem, cena zabiegu jest wyższa niż wtedy, gdy nie jest on używany przez stomatologa. Ceny wynoszą zwykle od 600 złotych za ząb jednokanałowy do nawet ponad 2000 złotych za ząb z czterema lub pięcioma kanałami.

Powiązane artykuły