Volvo – nowe brzmienie

Spis treści

Cars, w laboratorium akustycznym, pracuje nad nowym brzmieniem silników swoich samochodów. Prace zmierzają w kierunku opracowania wyjątkowego brzmienia dla wprowadzanego w 2012 roku nowego z najnowocześniejszym silnikiem hybrydowym łączącego zasilanie zarówno elektryczne, jak i silnik Diesla.

 

Prace prowadzone są w laboratorium akustycznym, które znajduje się w centrum zespołu produkcyjnego Cars Torslanda (Szwecja). Komora, w której przeprowadzane są badania, jest tak skonstruowana, że nie przedostają się do niej żadne dźwięki z zewnątrz. Ponadto specjalistyczne podłoże laboratorium akustycznego pozwala realistycznie odwzorowywać nawierzchnię drogową.

Właściwe brzmienie samochodu to ważny aspekt bezpieczeństwa. Najnowsze z silnikiem “elektryczno-dieslowskim”, które ma zostać wprowadzone do sprzedaży w 2012 roku, nie wydaje prawie żadnych dźwięków  podczas jazdy. Stanowi to zagrożenie dla innych użytkowników ruchu drogowego. Każdy kierowca musi słyszeć nadjeżdżający samochód. Dlatego też intensywnie pracuje nad opracowaniem właściwego brzmienia nowego auta.

Znalezienie odpowiedniej formuły dźwięku to zadanie trudne, ponieważ na brzmienie samochodu, składają się trzy typy dźwięków: „irytujące”, „informujące” i „kojące”. Idealne zestawienie to wyeliminowanie, pierwszego typu dźwięków (do których zaliczamy trzaski, hałasy z zewnątrz, wycie wiatru etc.) oraz odpowiednie zestrojenie dźwięków o charakterze informującym i kojącym. Dźwięki „informujące” i „kojące” to odpowiednio wszystkie odgłosy elementów sterowania samochodu oraz brzmienie silnika.

„Zależy nam, aby samochody były komfortowe dla użytkowników pod każdym możliwym względem, także dźwiękowym. Obecnie idealnym dźwiękiem cieszy się XC90, które podczas codziennej jazdy pracuje tak cicho, że prawie niezauważalnie, jednak bez szkody dla innych użytkowników ruchu drogowego. Z kolei gdy kierowca ma ochotę na szybszą jazdę, to jego pomruk podczas przyspieszania, przyprawia o szybsze bicie serca – podsumowała, Eva Lahti, inżynier ds. akustyki w Cars.

Powiązane artykuły