Uszczelki do połączeń kołnierzowych – jak je dobrać i gdzie zakupić?

uszczelki

Spis treści

Połączenia kołnierzowe wykorzystywane są w różnych instalacjach oraz urządzeniach, aby prowadzić przesył mediów, na przykład pary wodnej. Aby połączenie to było szczelne, wykorzystuje się specjalne rodzaje uszczelek. Jakie z nich używane są w połączeniach kołnierzowych? Jak je dobrać? Gdzie można je zakupić?

Czym są uszczelki do połączeń kołnierzowych?

Z połączeń kołnierzowych korzysta się najczęściej w instalacjach oraz urządzeniach ciśnieniowych, na przykład w instalacjach hydraulicznych w zakładach produkcyjnych.

Szczelność połączenia kołnierzowego ma kluczowe znaczenie w prowadzonych procesach. Właśnie dlatego wybiera się odpowiednie uszczelki do połączeń kołnierzowych – https://www.uszczeltech.pl/oferta/uszczelki-kolnierzowe.html które muszą spełniać właściwe wymogi pod kątem ich rozmiaru i materiału, z którego są one wykonane.

Prawidłowo dobrane uszczelki do połączeń kołnierzowych zapewniają wtedy maksymalną sprawność procesów i nie są narażone na szybkie uszkodzenie na skutek panujących warunków ciśnieniowych czy temperaturowych.

Jakie uszczelki stosowane są do połączeń kołnierzowych?

Aby uszczelki do połączeń kołnierzowych działały prawidłowo, kluczowe znaczenie ma ich dobór.

Najczęściej w tym celu wykorzystuje się uszczelki płaskie, które bardzo dobrze wpasowują się w połączenia kołnierzowe i dbają o ich odpowiednią szczelność.

Płaskie uszczelki do połączeń kołnierzowych wykonuje się przede wszystkim z elastomerów, czyli z materiałów elastycznych, trwałych, do których zaliczane są również gumy. Stosuje się wtedy różne typy gum, na przykład jak gumy SBR, NBR czy też EPDM. Mają one zróżnicowane właściwości pod kątem warunków pracy, więc można dobrać je do konkretnego przeznaczenia.

Poza gumami do produkcji uszczelek do połączeń kołnierzowych wykorzystuje się też inne typy materiałów, na przykład włókna węglowe, szklane, grafit, tworzywa termoplastyczne, w tym teflon.

Warto też wskazać, że uszczelki do połączeń kołnierzowych mogą mieć inną formę niż uszczelki płaskie. Stosowane są między innymi uszczelki spiralne, RTJ czy uszczelki wielokrawędziowe.

Kluczowe jest zatem dobranie odpowiedniego typu uszczelki do danego połączenia, sugerując się zaleceniami producenta.

Gdzie można zamówić uszczelki do połączeń kołnierzowych?

Tego typu uszczelki dostępne są przede wszystkim u producentów, dlatego też można wtedy dobrać je odpowiednio do konkretnego przeznaczenia, uwzględniając wszystkie wymagane parametry.

Warto też wskazać, że uszczelki do połączeń kołnierzowych mogą być zamówione na wymiar, dlatego wtedy, gdy nie można dobrać ich pod kątem rozmiarowym samodzielnie, warto zwrócić się do producenta.

Powiązane artykuły