Umowa darowizny – jak ją przygotować?

Spis treści

Czym jest darowizna i jak właściwie wygląda umowa darowizny? Wiele osób zaskakuje, że darowizna to nie rzecz, którą daje się komuś za darmo. Darowizna to umowa, w której strona zobowiązuje się do nieodpłatnego świadczenia usług lub też przekazania jakiegoś świadczenia kosztem oczywiście własnego majątku. O tym, jak sporządzana jest umowa darowizny w poniższym tekście.

Umowa darowizny – czym jest?

Gdy ktoś chce podpisać dokument, jakim jest umowa darowizny w Rzeszowie znajdziemy kancelarie notarialne świadczące wysokiej jakości usługi w tym zakresie. Można tam również załatwić sprawy spadkowe, poświadczenia notarialne, a nawet pełnomocnictwo notarialne.

Temat dotyczący umowy darowizny jest niezwykle ciekawy. Należy zwrócić uwagę, że istnieje szereg umów, które mogą wyglądać podobnie. Może być to np. użyczenie czy nieodpłatne zlecenie. Mimo że poruszają one podobne kwestie, nie są one umowami darowizny.

Umowa darowizny – więcej informacji

Do zawarcia tej umowy są oczywiście potrzebne dwie strony, czyli darczyńca i obdarowany. Wiele darowizn, np. przekazanie posiadłości, musi odbyć się na zasadzie podpisania aktu notarialnego. Obdarowany zawsze musi złożyć oświadczenie woli i może to zrobić w różnej formie. Czasami jest to ustne oświadczenie woli, a czasami oświadczenie w formie aktu notarialnego.

Obie strony – zarówno darczyńca, jak i obdarowany – mają pewne prawa i obowiązki. Notariusze w Rzeszowie przestrzegają przed obdarowywaniem rzeczami wadliwymi. Obowiązkiem darczyńcy w takiej sytuacji jest naprawa danej rzeczy.

Umowa darowizny – czy można ją odwołać?

Wiele osób zastanawia się, czy umowa darowizny może zostać przez darczyńcę odwołana. Odpowiedź brzmi – tak. Jest kilka przypadków, w których może tak się stać. Jednym z nich jest tak zwana rażąca niewdzięczność obdarowanego.

Inną sytuacją jest utrata środków do życia przez darczyńcę, tak zwane popadnięcie w niedostatek. Darczyńca może poprosić o zwrot, jeśli nie doszło do wykonania darowizny lub o dostarczenie środków do życia.

Powiązane artykuły