Tapety ścienne! Na jednej ścianie czy na wszystkich?

Tapety ścienne

Spis treści

Tapety ścienne przeszły prawdziwą rewolucję i odbiegają wyglądem od dawnych i zapomnianych już modeli. Ozdabiają całe wnętrza i nadają im niebywałego wyrazu. Modne jest zwłaszcza pokrywanie jednej ściany tapetą albo jej części, chociaż tę ozdobę można nałożyć również na wszystkie ściany danego pomieszczenia.

Tapety ścienne! Na jednej ścianie czy na wszystkich?- tapety na wszystkich ścianach

Prostym sposobem jest udekorowanie wszystkich ścian w pomieszczeniu. Tapeta stanowi wówczas tło dla innych elementów ozdobnych, mebli i warto zadbać o to, aby była odpowiednio dobrana. Dobrym rozwiązaniem jest zakup prostej tapety i wykończenie jej dekoracyjnym pasem. Jednolita tapeta nie zaburzy harmonii wnętrza i będzie świetną podstawą do wyboru różnych dodatków. Niekiedy stosuje się podział ściany na górę i dół i układa tapetę w 2 odmiennych wzorach oraz kolorach. W tym wypadku zadaniem bordiury jest zakrycie nieestetycznych miejsc, w których łączą się obie tapety. W sklepie decowall.pl dostępne są gotowe kolekcje pasujących dwóch tapet oraz bordiur. Na rynku znaleźć można komplety tapet i tkanin o takim samym wzorze. Do nowoczesnych wnętrz polecane są gładkie i jednolite tapety albo te w geometryczne wzory. Do sypialni w stylu glamour sprawdzą się produkty z bogatymi ornamentami, brokatem czy połyskiem, które dopełnią całą stylizację wnętrza. Tapety mogą być położone na wszystkich ścianach, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie mają zbyt wyraźnych i bogatych wzorów oraz intensywnych kolorów. Wybranie takiej ozdoby do wszystkich ścian w pomieszczeniu sprawiłoby, że przestrzeń wydawałaby się przepełniona i chaotyczna. Wybierając tapetę do całego pokoju, należy dokładnie przemyśleć swój wybór i postawić na spokojne barwy i delikatne wzory.

Zobacz również: Tapeta w salonie na jednej ścianie?

Tapety ścienne! Na jednej ścianie czy na wszystkich?- tapeta na jednej ścianie

Wybór tapety na jedną ścianę jest nieograniczony i pozwala na szaleństwo w aranżacji. Ozdoba położona jedynie na wyznaczonej części pokoju powinna być bardzo wyrazista i rzucająca się w oczy. Będzie stanowiła jedną z głównych ozdób pokoju, musi więc mieć swój charakter. Nie może być nudna, powinno ją dobierać się do konkretnego wnętrza, w zależności od jego stylu. Do wnętrz utrzymanych w minimalizmie nadaje się zwykła, biała tapeta w cegły. W pomieszczeniach barwnych, czerpiących ze stylu boho, dobrą opcją będzie tapeta nieco bardziej stonowana. Podczas zakupu tapety należy przede wszystkim pamiętać o jej dopasowaniu do stylu wnętrza, nie należy korzystać zawsze z zasady kontrastu.

Na ilu ścianach zrobić tapetę?

https://4wall.pl/27_tapety-do-salonu

Tapety ścienne! Na jednej ścianie czy na wszystkich?- gdzie położyć tapetę?

Ściana wybrana do dekoracji tapetą musi się przede wszystkim rzucać w oczy. Musi być dobrze wyeksponowana i mieć właściwą powierzchnię. Dobrze, jeśli jest odpowiednio oświetlona, gdyż wiele tapet do efektywnego wyglądu potrzebuje oświetlenia (tapety mieniące się, z brokatem). Należy unikać ścian z dużą ilością otworów okiennych czy drzwiowych, ponieważ na takiej ścianie wzór nie będzie w pełnej okazałości, przez co ozdoba ta straci swój urok. Nie ma potrzeby nakładania tapety na całą ścianę, a jedynie na któreś z charakterystycznych miejsc. Odpowiednio dobrany produkt będzie doskonałą ozdobą przestrzeni, nawet jeśli będzie położony jedynie w pewnym fragmencie ściany. Tapety są też dobrym sposobem na podkreślenie stylowego mebla, czy klimatycznego kominka. W ten sposób będzie ona stanowiła efektowne tło dla wybranych rzeczy. Zostanie podkreślone piękno starego przedmiotu, a tapeta nabierze jeszcze większego uroku, stanowiąc dla niego doskonałe tło.

Powiązane artykuły