Tabletka „dzień po” – gdzie można uzyskać receptę?

lekarz rodzinny

Spis treści

Tabletki określane jako „dzień po” stosowane są w celu zapobiegania ciąży. Wydawane są jedynie na receptę. Gdzie można ją uzyskać?

Czym jest tabletka „dzień po”?

Gdy wybrana metoda antykoncepcji nie zadziałała lub też stosunek odbywał się bez zabezpieczenia, wtedy można zastosować tabletkę „dzień po”. Nazywana jest ona także antykoncepcją awaryjną oraz błędnie tabletką poronną, ponieważ nie wywołuje ona poronienia, ale jedynie zapobiega zapłodnieniu oraz zagnieżdżeniu się zarodka w macicy.

Aby tabletka „dzień po” zadziałała, musi być zażyta w odpowiednim czasie od stosunku. Aktualnie na rynku znajdują się preparaty zapewniające skuteczność przy zastosowaniu 72 godziny (Escapelle) lub 120 godzin po stosunku (EllaOne). Im szybciej tabletka będzie zażyta, tym jest skuteczniejsza.

Jak kupić tabletkę „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna jest wydawana obecnie tylko na receptę, dlatego osoba, która chciałaby ją zażyć, musi wcześniej zgłosić się do lekarza. Następnie z receptą należy udać się do apteki, by ją zrealizować i potem zażyć tabletkę.

Receptę na tabletkę „dzień po” może wypisać każdy lekarz, w tym lekarz ginekolog, lekarz POZ – podstawowej opieki zdrowotnej, czyli lekarz rodzinny czy internista.

Wiele kobiet doświadcza sporych problemów przy zakupie tabletki „dzień po”. Głównym problemem jest brak dostępności lekarzy w godzinach wieczornych, w weekendy, a także odmowa niektórych z nich. Nie zawsze udanie się do lekarza jest też możliwe, na przykład ze względu na godziny pracy, mieszkanie w małej miejscowości.

Aby uzyskanie recepty na tabletkę było łatwiejsze, wiele placówek medycznych zaczęło udostępniać usługę wypisania jej przez internet.

Jak uzyskać receptę na tabletkę „dzień po” przez internet?

Na lek jak tabletka dzień po recepta – https://e-recepta.net/tabletka-dzien-po-recepta/ może być wypisana również online. Taka możliwość dotyczy prywatnych placówek medycznych, które oferują usługi konsultacji medycznych online.

Internetowa recepta może być wypisana nawet w ciągu 15-30 minut, także w godzinach wieczornych, nocnych, w weekendy. Przekazywana jest ona jako e-recepta, czyli w formie kodu, który podaje się w aptece, by otrzymać lek.

Aby otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjną przez internet:

1. Znajdź placówkę medyczną działającą online, która wypisuje recepty na tabletkę „dzień po”.

2. Umów się na konsultację lekarską i wypełnij specjalny formularz.

3. Zapłać za wizytę internetową.

4. Weź udział w konsultacji medycznej online.

5. Odbierz e-receptę w formie kodu – wysyłany jest on na adres e-mail i na telefon.

Koszt wydania e-recepty online wynosi od 60 do 120 zł. Za tabletkę „dzień po” należy zapłacić od 40 do 130 zł.

Powiązane artykuły