Sztuka na szachownicy

Spis treści

Ciekawe połączenie nowoczesnej sztuki i tradycyjnych szachów zaprezentowano w Islandii na wystawie unikatowych zestawów szachowych zorganizowanej przez współczesnych artystów takich jak Damien Hirst, Tracey Emin i Maurizio Cattelan.

W muzeum sztuki w Reikjawiku (Reykjavik Art Museum) od 24 stycznia 2009 roku możemy oglądać piętnaście unikalnych zestawów szachowych zaprojektowanych przez światowej sławy artystów.
Każdy z wystawionych zestawów ma swoją własną koncepcję i ideę obrazującą wizję każdego artysty. Znajdziemy tam zestaw Maurizio Cattelana, w którym pionki do przedstawione są jako bohaterowie i antybohaterowie ze świata bajek i rzeczywistości. Po stronie czarnych pionków króluje Hitler, obok niego znajdziemy takie postacie jak Rasputin, Donatella Versace czy Cruella De Mon. Po stronie białych królem jest Martin Luther King wspierany między innymi przez Supermana i Matkę Teresę.
Murizio Cattelan

Do ciekawszych zestawów możemy zaliczyć również projekt Barbary Kruger, w którym każdy z czerwonych i czarnych pionków ma wbudowany głośnik z nagranym głosem. Dźwięk wydobywa się przy każdym ruchu pionkiem, a pionki wydają się rozmawiać ze sobą. Znajdziemy tam również zestaw z pionkami w kształcie zębów (Tunga), inspiracje piknikiem, domkiem dla lalek czy kuchennym wyposażeniem. Szczegółowe informacje o wystawie znajdziecie tutaj.

 

Powiązane artykuły