Sztuczny wodospad na Igrzyska Olimpijskie

Spis treści

Jeszcze nie zapłonął znicz olimpijski z okazji 30. igrzysk, które odbędą się w Londynie, a już coraz śmielej promowane są kolejne igrzyska w Rio de Janeiro w 2016 roku.

wodospad 2016 olimpiada rio de janeiro Sztuczny wodospad na Igrzyska Olimpijskie

Z tej okazji szwajcarskie studio architektoniczne RAFAA zaprezentowało projekt olbrzymiego wodospadu napędzanego energią słoneczną. Dodatkowo, energia ma być również odzyskiwana z opadu wody – zainstalowane turbiny wprawione w ruch mają kumulować energię, by sztuczny wodospad funkcjonował nawet w nocy.

wodospad 2016 olimpiada rio de janeiro 2 Sztuczny wodospad na Igrzyska Olimpijskie

Ale pomysł nie ogranicza się jedynie do położonej ponad 105 metrów nad poziomem morza kaskady. W założeniu Solar City Tower, bo taką nadano mu nazwę, ma być miejscem kultury i rozrywki. Dlatego architekci RAFAA przewidują przestrzeń dla amfiteatru, restauracji, barów, sal koncertowych i sklepów. Na szczycie budynku śmiałkowie spragnieni emocjonujących wrażeń będą mogli poskakać na bungee.

Nie ulega wątpliwości, że podczas tworzenia projektu położono szczególny nacisk na kwestię ochrony środowiska i wykorzystania przy tym energii odnawialnych. Olbrzymi sztuczny wodospad miałby być usytuowany u wybrzeży Rio de Janeiro. Więcej informacji znajduje się na stronie twórców projektu.

Powiązane artykuły