Szlachetne Porto z Portugalii

Spis treści

Region Alto Douro to miejsce na Półwyspie Iberyjskim, gdzie powstaje wzmacniane portugalskie – Porto. Napój dojrzewa i jest butelkowany w mieście Vila Nova de Gaia.

Po okresie zbiorów grona są miażdżone, a następnie poddawane fermentacji do momentu, w którym poziom alkoholu osiągnie czasu, gdy poziom alkoholu osiągnie pułap 7%. Wtedy dodaje się spirytus winny. W konsekwencji powstaje o zawartości alkoholu ok. 20%.

Wśród białych odmian Porto wyróżnić możemy wina wytrawne, półsłodkie i słodkie. W przypadku win czerwonych poziom cukru jest nieznany, co stanowi rodzaj tajemnicy. W zależności od odmiany mają barwę od ciemnoczerwonej, brunatnej aż po słomkową. Cechą charakterystyczną przypisywaną wszystkim rodzajom Porto jest intensywny aromat wanilii, dębu oraz korzenny posmak.

182713903 b8eec2afa4 Szlachetne Porto z Portugalii

źródło: flickr.com/photos/eurodrifter

Odmianę wytrawną i półsłodką Porto podawaną zazwyczaj jako aperitif pijemy zawsze schłodzoną do 12 °C. Po posiłku degustujemy słodkie w temperaturze naturalnej lub tylko delikatnie schłodzone (ok. 18 °C). Więcej zasad serwowania wina można znaleźć tutaj. Na temat savoir-vivre przy stole przeczytasz na tej stronie internetowej.

Typy Porto umieszczone etykiecie butelki zdradzają informacje o barwie, jakości i poziomie cukru w winie. Wyróżniamy następujące rodzaje portugalskiego przysmaku:

Ruby, czyli czerwone, słodkie butelkowane sprzedawane jest po dwóch latach przechowywania w dębowych beczkach. Nie jest rocznikowane. To najtańsza odmiana Porto. Nazwa oznacza rodzaj o najniższej, spośród wszystkich typów Porto, jakości. Butelka Ruby kosztuje w granicach 57 – 89 złotych.

450px taylors port Szlachetne Porto z Portugalii

źródło: upload.wikimedia.org

Kolejny rodzaj Porto to Tawny – czerwone , słodkie, wytrawne w zależności od roku produkcji i producenta. Jest kupażowane (stanowi mieszaninę różnych roczników) z beczek przechowywanych średnio od 3 do 5 lat. Dłuższe przechowywanie powoduje, że Tawny jest bardziej wytrawne. Cechą charakterystyczną jej bukietu są nuty korzenne i waniliowa. Zakup Tawny to wydatek od 59 do 65 złotych za butelkę. Istnieją odmiany Tawny przechowywane w beczkach nawet do 40 lat – znakowane i drogie, stanowią wielki rarytas.

Dated Port to synonim wina z gorszych roczników. Niekupażowane – minimum 7-letnie. Zwykle jest butelkowane po dwóch latach przechowywania w beczkach i dojrzewa dalej w butelkach. W związku z tym swoim charakterem przypomina Ruby.

Late Bottled Vintage (LBV) pochodzi z lepszych roczników i dojrzewa w beczkach średnio 5 lat, czemu zawdzięcza lepiej rozwinięty bukiet. Należy do bardziej wytrawnych win. Smakiem LBV można cieszyć się za około 120 złotych za butelkę. Tańszą odmianą tego wina jest Late Bottled Non Vintage. Różnica polega na tym, że LBNV jest kupażowane.

Odmiana pochodząca z absolutnie najlepszych roczników to Vintage. Butelkuje się je po dwóch latach przechowywania w beczkach. Nie spożywa się go jednak tuż po wypuszczeniu na rynek. Przeznaczone jest do długotrwałego dojrzewania w butelkach, w piwniczkach koneserów. Z wiekiem spada w nim poziomu cukru i alkoholu przez co uszlachetnia się jego bukiet. Mamy dwa rodzaje Vintage: wina produkowane z mieszanek winogron z różnych winnic oraz te, pochodzące z gron z jednej winnicy. Butelka Vintage z 1998 roku kosztuje 199 złotych, rocznik 2001 tego trunku to wydatek rzędu 129 złotych.

Producenci Porto to m.in.: Fonseca, Ferreira, Cockburn´s, Graham i Cruz.

Źródło: wikipedia.org

 

Powiązane artykuły