Prawdziwy szampan to trunek niezwykle ekskluzywny, od wieków uważany za symbol luksusu. Idealny do wznoszenia toastów i świętowania.
Już jutro na całym świecie wystrzelą korki szampana i hucznie powitamy Nowy Rok. Większość z nas zadowoli się lampką wina musującego, ale prawdziwi koneserzy pożegnają 2009 rok francuskim alkoholem. Prawdziwego szampana wytwarza się tylko i wyłącznie w Szampanii, północno-wschodnim regionie Francji, któremu białe musujące wino z charakterystyczną pianką zawdzięcza swoją nazwę.
W gminach Szampanii uprawia się trzy szczepy winorośli: dwa czerwone (pinot noir i pinot meunier) i jeden biały (chardonnay), z których powstaje jeden z najdroższych trunków świata. Benedyktyński mnich, Pierre Dom Perignon, uznawany jest wynalazcę szampana. Jego długoletnie doświadczenia doprowadziły do stworzenia w 1670 roku pierwszego wina musującego. To właśnie francuski zakonnik wprowadził używanie korka z dębu oraz nakazał umieszczanie szampana w butelkach z grubego szkła, aby uniknąć ich wybuchania.
W produkcji szampana bardzo ważne jest stworzenie tzw. cuvee – kompozycji win z różnych winnic, szczepów i roczników. Następnie dolewa się do niego mieszankę cukru, starego wina i drożdży. W zakorkowanych butelkach przez ok. 10 tygodni odbywa się fermentacja, na skutek której powstaje dwutlenek węgla i szampan wypełnia się bąbelkami. Młody szampan dojrzewa w piwnicach wykutych w wapiennych skałach, w których panuje stała temperatura 3-5 stopni Celsjusza.
Rodzaj szampana zależy od ilości dodanego do niego cukru. Najbardziej wytrawne odmiany oznacza się określeniem brut, demi sec to szampan półwytrawny. Jeśli macie ochotę na półsłodkiego szampana, szukajcie etykiet z napisem demi doux. Najsłodszy doux jest bardzo rzadko produkowany i trudno go spotkać.
Miłośnicy szampana twierdzą, że można go pić o każdej porze dnia i nocy. Wytrawne odmiany podaje się jako aperitif i do dań głównych. Jako dodatek do deseru wybierz szampana półsłodkiego. Najważniejsze jest jednak odpowiednie podanie szampana. Butelka z tym szlachetnym trunkiem musi być przechowywana w ciemnym i suchym pomieszczeniu. Przed podaniem schłodź alkohol do temperatury ok. 7-9 stopni Celsjusza w specjalnym wiaderku wypełnionym wodą z lodem. Aromatem szampana najlepiej rozkoszować się z wąskich i wysokich kieliszków o kształcie tulipana. Otwieranie butelki z tym niezwykłym napojem zwykle wygląda dość spektakularnie i widowiskowo. Jeśli lubicie wstrząsać butelką i strzelać korkiem, wybierzcie tańsze wino musujące. Przy otwieraniu prawdziwego szampana zaleca się delikatność – ręką owiniętą w serwetę należy kręcić lekko butelką, powoli wysuwając w ten sposób korek. Unikniemy wylania drogocennego napoju. Kieliszki wypełniamy do 2/3 wysokości i delektujemy się niepowtarzalnym smakiem arystokratycznego alkoholu.
Wszystkim, którzy pragną w wyjątkowy sposób powitać Nowy Rok proponujemy toast lampką najsłynniejszego szampana – Dom Perignon. Za butelkę o pojemności 0,75 l zapłacicie ok. 700 zł. Zwolennicy eksperymentów z pewnością skuszą się na drinka z dodatkiem szampana. Najczęściej łączy się go ze słodkim Creme de Cassis (likierem z czarnych porzeczek) albo z wódką i sokiem pomarańczowym.
Szampan zwyczajowo towarzyszy świętowaniu – w Polsce najczęściej w sylwestrową noc, ale również po wygranych wyścigach Formuły 1. czy kolarskich, a także podczas chrztu statków. Jego odświętny charakter to zasługa strzelającego korka i niezwykłej pianki. Wyjątkowy smak i ekskluzywność szampana sprawiają, ze jest to jeden z najbardziej pożądanych alkoholi świata.