Szalunki ścienne i ich zalety w kontekście budowy domu jednorodzinnego

Szalunki

Spis treści

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu budowy własnego domu jednorodzinnego wymaga nie tylko wnikliwej analizy własnych możliwości finansowych, ale również dokładnego rozpoznania na rynku budowlanym. Podstawą sprawnego, i co najważniejsze, bezpiecznego przebiegu prac budowlanych jest dobór odpowiednich materiałów oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Do tych ostatnich można śmiało zaliczyć szalunki ścienne systemowe, które coraz częściej zastępują nieco już przestarzałe sposoby wznoszenia ścian betonowych i żelbetowych.

Szalunki systemowe zamiast drewna

Do rusztowania ścian betonowych domów jednorodzinnych, jak i pozostałych budynków użytkowych, jeszcze do niedawna najczęściej wykorzystywało się proste konstrukcje z desek drewnianych czy płyt wiórowych – stąd też inna nazwa procesu szalowania ścian, czyli deskowanie. Dla wielu fachowców jest to wciąż efektywna metoda, jednak coraz mniej spełniająca wymagania sprawnej i szybkiej budowy domu. Dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej cenionych producentów szalunków ściennych systemowych, którzy do tworzenia swoich konstrukcji wykorzystują znacznie bardziej wytrzymałe materiały jak stal ocynkowana czy mieszanki tworzyw sztucznych.

Szalunki systemowe – szybki i sprawny montaż

Stalowe konstrukcje szalunkowe mogą przywodzić na myśl konieczność zastosowania ciężkiego sprzętu podczas procesu ich montażu, jednak do budowy domu powszechnie wykorzystuje się szalunki ścienne o gabarytach przystosowanych do budownictwa mieszkalnego. Szalunki montowane ręcznie to stosunkowo popularne rozwiązanie, które wymaga jednak pewnej ręki i doświadczenia osób podejmujących się ich montażu. Na rynku można znaleźć również szalunki montowane z pomocą dźwigu, co jest optymalnym sposobem wznoszenia stabilnych konstrukcji szalunkowych pod warunkiem dysponowania specjalistycznym sprzętem.

Zobacz także: https://www.bomatech.pl/wynajem-rusztowania-czy-to-sie-oplaca/

Szalunki ścienne – gwarancja bezpieczeństwa

Budowa domu jednorodzinnego to ogromna odpowiedzialność, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa jego przyszłych mieszkańców. Stabilna i maksymalnie wytrzymała konstrukcja budynku to warunek konieczny do spełnienia powszechnie przyjętych standardów bezpieczeństwa, co jest znacznie łatwiejsze do osiągnięcia przy zastosowaniu nowoczesnych systemów szalunkowych. Z ich pomocą można nie tylko wznieść ściany, ale również wykonać stropy, cokoły i wiele innych elementów konstrukcyjnych przewidzianych w projekcie architektonicznym. Co ciekawe, niektóre szalunki ścienne można z powodzeniem wykorzystać jako szalunki do fundamentów.

Powiązane artykuły