Sylwester 2010 – Laponia

Spis treści

Do Sylwestra coraz mniej czasu. Wśród różnych propozycji spędzenia tego dnia, po egzotycznej Sri Lance i nietypowej zabawie w Kopalni Soli, dzisiaj coś dla miłośników zimy, śniegu, mrozu i świętego Mikołaja. A może by tak 2010 w Laponii?

panorama Sylwester 2010   Laponia

Źródło: picasaweb.google.com

Laponia to region położony w północnej części Europy, swoim zasięgiem obejmuje Półwysep Kolski w Rosji oraz tereny państw skandynawskich: Finlandii, Szwecji i Norwegii. Jest to obszar bardzo słabo zaludniony, najczęściej można tam spotkać hodowców reniferów. I trudno się temu dziwić, pogoda w Laponii nie należy do najprzyjemniejszych. W lecie słońce nie zachodzi przez 2. do 3. miesięcy, są to tak zwane białe noce. Zima natomiast, to czas nocy polarnych, w czasie których można zaobserwować zorzę polarną, i temperatury sięgającej nawet -45 stopni Celsjusza. Jakby tego było mało, zima w Laponii rozpoczyna się w październiku i trwa około 200 dni.

zorza Sylwester 2010   Laponia

Źródło: picasaweb.google.com

Laponia to kraj górzysty, pokryty dużą ilością jezior polodowcowych, których głębokość sięga do, nawet, 1 000 metrów. Rdzenni mieszkańcy Laponii to Samowie, którzy stanowią w tej chwili mniejszość wśród ludności zamieszkującej te tereny. Wśród obywateli Laponii szczególne miejsce zajmuje święty Mikołaj, który od 14. lat, według rozporządzenia, ministra spaw zagranicznych Finlandii symbolicznie zarządza Laponią. Odwiedzając tą krainę nie można nie odwiedzić świętego Mikołaja. Dom świętego znajduje się w Rovaniemi, stolicy Laponii. Wnętrze chaty świętego Mikołaja możemy zobaczyć dzięki kamerom, które relacjonują na żywo co dzieje się w domu.

Odwiedziny u świętego Mikołaja to tylko jedna z atrakcji pobytu w Laponii. Kolejną pozycją na liście obowiązkowych atrakcji jest nocleg w lodowym hotelu bądź w igloo. Lodowe hotele i igloo budowane dla turystów czynne są zazwyczaj od stycznia, warto więc przedłużyć sylwestrowy wyjazd i przekonać się jak niesamowitych wrażeń dostarczy noc spędzona w lodowej komnacie, na lodowym łóżku. Do najbardziej popularnych lodowych hoteli należy Śnieżny Zamek w Kemi. Nocleg w dwuosobowym pokoju kosztuje 140 euro za osobę, cena wynajęcia apartamentu to 320 euro za noc. Lodowe łóżka w takich hotelach wyścielone są futrem najpopularniejszych zwierząt Laponii – reniferów.

hotel Sylwester 2010   Laponia

Źródło:flickr.com/photos/ezioman

Renifery zajmują w gospodarce Laponii szczególną rolę, są hodowane dla futer, ale także dla mięsa. Potrawy narodowe, których będąc w Laponii nie można nie spróbować to usmażone mięso renifera zawinięte w placek i polane żurawiną. Kolejną atrakcją dla gości odwiedzających Laponię w zimie są psie zaprzęgi. Sanie ciągną psy husky specjalnie tresowane tak, aby mogły pełnić rolę psów pociągowych. Można także spróbować jeździć na reniferach albo saniami ciągniętymi przez te zwierzęta. Dla lubiących większe szybkości propozycją nie do odrzucenia są przejażdżki na skuterach śnieżnych.

laznia Sylwester 2010   Laponia

Źródło:picasaweb.google.com

Większość hoteli proponuje swoim gościom tradycyjną łaźnię fińską. W Finlandii korzystanie z sauny zakorzenione jest głęboko w tradycji. Korzysta się z niej nago, siedząc w drewnianym pomieszczeniu, w którym temperatura sięga 100 stopni Celsjusza, a następnie, również nago, wybiega na zewnątrz. Odważniejsi mogą nawet wskoczyć do lodowatej wody. Współcześnie korzystanie z sauny fińskiej nie stanowi już takiego rytuału, niemniej jest doskonałym sposobem nie tylko na zachowanie zdrowia, ale także odprężenie i zrelaksowanie się.

Pobyt w Laponii przez 5. dni, łącznie z Sylwestrem, to koszt około 4 tysięcy złotych. Na wycieczkę można wybrać się z Przewodnickim Biurem Turystycznym PTTK Trakt Warszawa.

Szczegóły wycieczki tutaj.

Powiązane artykuły