Strzykawki laboratoryjne – rodzaje, zastosowanie i zakup

strzykawki

Spis treści

Strzykawki są jednym z podstawowych narzędzi laboratoryjnych, które przeznaczone są do prowadzenia różnych czynności. Jakie są ich główne rodzaje? Jakie mają zastosowanie w laboratoriach? Gdzie można je kupić?

Czym są strzykawki laboratoryjne?

Za pomocą strzykawek można nie tylko prowadzić leczenie w różnych dziedzinach medycyny, ale również znalazły one zastosowanie w diagnostyce laboratoryjnej oraz innych procesach prowadzonych w laboratoriach.

Obecnie w użyciu znajdują się różne strzykawki laboratoryjne, które można podzielić na wiele kategorii pod względem ich pojemności, przeznaczenia, sposobu użycia, a także budowy. Pozwala to na dobranie ich do konkretnego przeznaczenia.

Do czego używane są strzykawki laboratoryjne?

W laboratoriach strzykawki używane są do prowadzenia różnego rodzaju prac, między innymi do pobierania materiałów, ich przenoszenia, analizowania.

Znajdują one zastosowanie zarówno w laboratoriach medycznych, jak i w tych zajmujących się prowadzeniem badań nad materiałami dla przemysłu, badań naukowych, dlatego też mają one bardzo szerokie przeznaczenie.

Strzykawki do laboratoriów – rodzaje

Oferowane na sprzedaż strzykawki laboratoryjne dzielone są głównie na strzykawki jednorazowe oraz wielorazowe.

Jednorazowe strzykawki tego typu wykonane są z plastiku i stosowane są one głównie tam, gdzie ważne jest uzyskanie maksymalnej sterylności. Po użyciu takie strzykawki mogą być odpowiednio zutylizowane.

Wielorazowe strzykawki, na przykład strzykawki laboratoryjne szklane, są stosowane wtedy, gdy sterylność procesów nie jest tak istotna. W porównaniu do strzykawek z tworzyw charakteryzują się one również większą odpornością na czynniki zewnętrzne jak wysokie i niskie temperatury, znaczne zmiany temperatur. Takie strzykawki nadają się również do czyszczenia i sterylizowania.

Dobierając odpowiednie strzykawki laboratoryjne, należy również zwrócić uwagę na to, jaka jest ich pojemność. Dobiera się ją w zależności od prowadzonych czynności. Także warto zwrócić uwagę na budowę strzykawek, na przykład mogą być one wyposażone w specjalne rodzaje zaworów jak luer.

Gdzie kupić strzykawki laboratoryjne?

Sprzedażą strzykawek przeznaczonych do laboratoriów zajmuje się obecnie wiele firm, które zapewniają klientom dostęp do różnych materiałów tego typu.

Wiele sklepów oferuje też strzykawki laboratoryjne dostępne od ręki, dzięki czemu nie trzeba czekać na ich sprowadzenie.

Zamówienie strzykawek laboratoryjnych możliwe jest również w sklepach prowadzących sprzedaż internetową. Dostawa następuje na terenie całego kraju.

Powiązane artykuły