Gdy planuje się prowadzenie prac budowlanych na gruntach, które są luźne i niezbyt spoiste, w takim przypadku konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie ich stabilizacji. Na czym polega stabilizacja gruntu i jak jest ona prowadzona?
Na czym polega stabilizacja gruntu?
Stabilizacja gruntu jest procesem przeznaczonym do uzyskania odpowiedniej stabilności gruntu. Prowadzona jest ona przed wykonaniem dalszych prac budowlanych i od niej zależy ich powodzenie.
W przypadku procesu jak stabilizacje gruntu wykorzystuje się różne metody, które dobierane są w zależności od miejsca prowadzenia robót oraz celu prowadzenia stabilizacji. Dodatkowo stosowane są również odpowiednie maszyny do robót ziemnych, które umożliwiają przeprowadzenie całego procesu.
Metody stabilizowania gruntu
Gdy konieczne jest przeprowadzenie stabilizacji gruntu, pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej metody.
Obecnie najczęściej stabilizacje gruntu prowadzone są z wykorzystaniem spoiwa, którego celem jest zmieszanie się z gruntem oraz nadanie mu większej stabilności. Grunt uzyskuje wtedy lepsze właściwości mechaniczne i fizyczne, a także można wykonywać na nim dalsze prace.
Dobór spoiw będzie zależeć głównie od właściwości gruntu, na którym planuje się prace, ale również trzeba uwzględnić wtedy czynniki atmosferyczne oraz warunki wodne. Na tej podstawie można dobrać typ oraz ilość spoiwa.
Rodzaje materiałów do stabilizacji gruntu
Podczas stabilizacji gruntu najczęściej stosowane są poniższe rodzaje materiałów:
-
spoiwa hydrauliczne – cement, wapno
-
spoiwa drogowe – specjalistyczne rodzaje spoiw
-
spoiwa o właściwościach hydrofobowych
W jaki sposób odbywa się stabilizacja gruntu?
Gdy planowane są stabilizacje gruntu, konieczne jest nie tylko wybranie właściwego spoiwa, ale również zastosowanie odpowiednich sprzętów do prac ziemnych. Ich zadaniem jest naniesienie spoiwa na podłoże, a następnie zmieszanie go z istniejącym gruntem. Następnie wykonuje się prace polegające na wałowaniu i zagęszczaniu mieszanki powstającej ze spoiwa i z gruntu.
Duże znaczenie ma również pielęgnacja stabilizacji, ponieważ dzięki niej można uzyskać najlepsze efekty tego typu prac. W tym celu na podłoże na nosi się najczęściej wodę.
Gdzie najczęściej prowadzi się stabilizacje gruntu?
Proces stabilizacji gruntu ma bardzo szerokie zastosowanie i jest on używany w różnych miejscach.
Przykładowo stabilizacje gruntu prowadzi się przed budową dróg w celu ich wzmocnienia. Wykonuje się je również na drogach dojazdowych, leśnych, na istniejących już podłożach drogowych, ścieżkach rowerowych, parkingach.
Ponadto stabilizacje gruntu wykorzystuje się w przypadku budowy obiektów, na przykład obiektów przemysłowych, składowisk.