Speedway

Spis treści

Historia motoryzacji sięga XVIII wieku, kiedy to Francuz Mikołaj Józef Cugnot skonstruował pierwszy pojazd o napędzie parowym osiągający zawrotną prędkość 4km/h. W roku 1784 Wiliam Murdock zbudował maszynę-zabawkę również wykorzystujący parę jako napęd. Eksperymenty młodego inżyniera przerosły jego oczekiwania. Pewnego dnia, gdy testował swoje dzieło na ulicach angielskiego miasta, stwierdził, że nie może dogonić swojego wynalazku.

Jednak zamiast skupiać się na historii, warto zastanowić się: Jak potoczą się dalsze dzieje motoryzacji? Pytanie nie należy do najłatwiejszych. Globalny kryzys głęboko dotknął tę gałąź przemysłu, a niestabilne ceny paliwa dodatkowo paraliżują rynek. Pomimo trudności, współcześni projektanci patrzą w przyszłość z optymizmem, zalewając nas masą pomysłów, które mają usprawnić branżę motoryzacyjną i infrastrukturę. Jednym z nich jest projekt autorstwa Christiana Förga – Speedway Concept Car.

speedway2 Speedway

Samochód idealnie sprawdzi się na ulicach dużych miast oraz autostradach, ponieważ odpowiednio dostosowuje swój kształt do potrzeb jazdy. I tak, jeżdżąc po mieście kabina auta jest podniesiona do góry, co wydłuża pole widzenia kierowcy (kierujący siedzi nieco wyżej). Poza tym, wertykalne ułożenie auta to oszczędność miejsca – maszyna jest dużo mniejsza, co docenią kierowcy podczas parkowania. Podczas jazdy po drogach szybkiego ruchu kabina Speedwaya układa się poziomo, a tym samym staje się bardziej aerodynamiczna. Jednak strategicznym elementem auta jest napęd elektryczny.

speedway1 Speedway

Podczas 300-kilometrowych przejażdżek Speedway czerpie energię z silnika elektrycznego zamontowanego na jego „pokładzie”. Na długie dystanse taki napęd nie wystarczy, dlatego samochód będzie zasilany przez liniowe silniki wbudowane w jezdnię autostrad. Zasada działania bezstykowego systemu zasilania polega tym, że wytwarzane przez silniki pole magnetyczne napędza auto i jednocześnie ładuje jego baterie. Speedway posiada 2 fotele, które zmieniają swoje położenie w różnych płaszczyznach, a zatem jazda staje się jeszcze bardziej komfortowa.

Plan dalekosiężny, jednak ma wiele zalet. Auto wykorzystuje nowe technologie i pozwala skutecznie zwalczyć zanieczyszczenia. Ciekawe, kiedy zobaczymy Speedwaya na polskich drogach. Miejmy nadzieję, że przed autostradami…

YouTube Preview Image

Powiązane artykuły