Ochrona głowy to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o przedmioty jakie można dostać w sklepie BHP. Chociaż akcesoria na głowę kojarzą się przeważnie z kaskami, to wcale nie muszą nimi być – w sklepie BHP można kupić także czapki z właściwościami ochronnymi czy przyłbice, chroniące użytkowników przed uszkodzeniami twarzy. Jakie są najpopularniejsze rozwiązania, które mają na celu ochronę głowy? Dowiesz się z tego artykułu!
Sklep BHP i akcesoria chroniące głowę
Przed przystąpieniem do zakupów, zdecydowanie warto sprawdzić sklep BHP jaki chcemy odwiedzić – niezależnie czy stacjonarnie czy wirtualnie – gdyż tylko to daje nam pewność, że zakupione tam przedmioty będą mogły spełnić swoją funkcję. W tym aspekcie zdecydowanie nie warto oszczędzać, gdyż to właśnie od odzieży roboczej zależy nasze bezpieczeństwo.
Jak poznać, czy kaski, hełmy czy czapki ochronne będą w stanie dobrze nas ochronić na okoliczność wypadków? Podstawową informacją są certyfikaty i normy BHP, które koniecznie musi spełniać każdy dobry element odzieży roboczej. W przypadku kasków i hełmów podstawowe normy to EN-PN 397 i PN-EN 812. W przypadku spełnienia jednej z tych norm przez nasze robocze nakrycia głowy, nie ma powodów do obaw o jakość materiałów i trwałość sprzętu. Dla osób pracujących w szczególnie ciężkich warunkach, są przewidziane hełmy i kaski spełniające normę PN-EN 14052.
Sklep BHP z odzieżą roboczą – jaki mamy wybór, jeśli chodzi o ochronę głowy?
Przed chwilą wspominaliśmy o normach, jakie muszą spełniać nakrycia głowy nadające się do pracy. Jest to oczywiście bardzo istotne, nie możemy jednak zapominać o tym, że produkt, który spełnia daną normę, może nie poradzić sobie dobrze w warunkach naszej pracy. Warto zastanowić się na jakie zagrożenia jesteśmy narażeni podczas codziennych obowiązków i dobrać takie nakrycie głowy, które dobrze na nie odpowie. Jaki mamy wybór?
- W przypadku ryzyka spadnięcia hełmu z głowy (przykładowo podczas pracy na magazynie, gdzie konieczne jest częste schylanie się) warto wybrać kask wyposażony w dodatkowe paski podbródkowe, które utrudnią mu przypadkowe zsunięcie.
- W przypadku pracy w ujemnej temperaturze, konieczny może się okazać dedykowany do tego hełm z warstwą ocieplenia. Dobrze może sprawdzić się też czapka ochronna, o ile pozwalają na to przepisy zakładu pracy.
- Analogicznie do poprzedniego punktu, kiedy nasza praca odbywa się w wysokich temperaturach, dobrze będzie wybrać hełm wentylowany.
- W przypadku możliwego uszkodzenia oczu (przykładowo podczas pracy z drewnem lub obróbką metalu), zdecydowanie warto wybrać hełm z przyłbicą.