Rozwód – co zrobić, żeby rozstanie było spokojne

Spis treści

Nikt nie zawiera małżeństwa, oczekując jego niepowodzenia. Mimo to, ponad 35% małżeństw kończy się rozwodem. Separacja i rozwód są emocjonalnie trudnymi wydarzeniami, ale możliwe jest zdrowe rozstanie. 

Współpraca, komunikacja i mediacja 

Zakończenie małżeństwa zazwyczaj wyzwala falę emocji, w tym gniew, żal, niepokój i strach. Czasami te uczucia mogą wzrosnąć, gdy najmniej się tego spodziewamy, zaskakując nas całkowicie. Taka reakcja jest normalna, a intensywność tych uczuć będzie słabnąć z czasem. W międzyczasie należy być miłym i wyrozumiałym dla siebie. Badacze odkryli, że ludzie, którzy są dla siebie mili i współczujący, łatwiej radzą sobie z codziennymi trudnościami, także tymi rozwodowymi. 

Warto starać się nie myśleć o rozstaniu jako o walce Mediacja rozwodowa jest często dobrą alternatywą dla postępowania sądowego. Próba samodzielnego rozwiązania problemu może być frustrująca i daremna, ponieważ problemy, które przyczyniły się do rozwodu, prawdopodobnie pojawią się ponownie podczas negocjacji rozwodowych. Badania pokazują, że mediacja może być korzystna dla satysfakcji emocjonalnej, relacji ludzkich i istotnych potrzeb dzieci. 

Rozmowa z przyszłym byłym małżonkiem może być ostatnią rzeczą, jaką chcemy zrobić, ale współpraca i komunikacja sprawiają, że rozwód (dowiedz się więcej na https://kancelariasprawyrodzinne.pl/adwokat-rozwod-warszawa/) jest zdrowszy dla wszystkich zaangażowanych. Rozmowa z psychologiem może pomóc w podjęciu wspólnych decyzji przy minimalnym konflikcie. 

Zapamiętanie istotnych szczegółów może być trudne, gdy emocje biorą górę. Warto w takim wypadku wybrać moment, w którym czujemy się spokojni, i zapisać wszystkie punkty, które należy poruszyć. Kiedy dojdzie do rozmowy, ta lista posłuży za swojego rodzaju przewodnik. Posiadanie „scenariusza”, na podstawie którego można pracować, może wyeliminować niektóre emocja w momencie bezpośredniego kontaktu. Jeśli rozmowy osobiste nadal są zbyt trudne, warto rozważyć omówienie niektórych szczegółów np. poprzez e-mail. 

Gdy w grę wchodzą dzieci 

Rozwód może być traumatycznym doświadczeniem dla dzieci, ale badania sugerują, że większość dzieci dobrze dostosowuje się do nowej sytuacji, w ciągu średnio dwóch lat po rozwodzie. Z drugiej strony dzieci często doświadczają więcej problemów, gdy rodzice pozostają w małżeństwach, w których panuje konflikt. Podczas rozwodu rodzice mogą wiele zrobić, aby ułatwić dziecku adaptację w nowej rzeczywistości. Należy zrobić wszystko, aby uchronić dzieci przez konfliktem. Trwający konflikt rodzicielski zwiększa ryzyko problemów psychologicznych i społecznych dzieci. 

Często pomocne jest wymyślenie planu i wspólne przedstawienie go swoim dzieciom. Warto też rozmawiać z dziećmi. One czerpią korzyści z uczciwych rozmów na temat zmian, jakich doświadcza rodzina. 

W wielu przypadkach nagłe zmiany mogę być zbyt trudne dla dzieci. W razie potrzeby przyda się im kilka tygodni przez zmianom domu lub przed wyprowadzką jednego z małżonków Pomocne może być maksymalne zminimalizowanie zmian w mian w miesiącach po następującym rozwodzie. Dzieci radzą sobie lepiej, gdy mają bliski kontakt z obojgiem rodziców 

Dbaj o siebie 

Zmiany wywoływane rozwodem mogą być przytłaczające Ale teraz, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest, aby zadbać o siebie. W ciężkiej sytuacji warto skorzystać ze wsparcia. Można zwrócić się do rodziny, przyjaciół czy do specjalistów. Grupy wsparcia mogą pomóc w radzeniu sobie z wieloma emocjami związanymi z zakończeniem małżeństwa. 

Aby zachować pozytywne nastawienie, rozpoczynając nowy rozdział, można zaangażować się w czynności, które się lubi, ale z jakiegoś powodu w ostatnim czasie się nie robiło. Warto wypróbować też nowe hobby i zajęcia. 

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Radcy Prawnego Lucyna Szabelska

Powiązane artykuły