Rodzaje bram wjazdowych. Na co warto się zdecydować?

brama wjazdowa jaka wybrac

Spis treści

Dobór odpowiedniej bramy umożliwiającej wjazd na posesję jest bardzo ważną decyzją, gdy przygotowuje się ogrodzenie. Jakie są główne rodzaje bram? Na co zwrócić uwagę podczas ich doboru?

Bramy wjazdowe – sposób otwierania

Bramy dzielone są przede wszystkim pod kątem sposobu ich otwierania. Wyróżnia się dwa główne typy bram, a dokładnie są to:

Przesuwna brama wjazdowa

Dzisiaj takie bramy kupowane są bardzo często, ponieważ wyróżniają się one bardzo łatwą obsługą i dzięki temu upraszczają także otwieranie i zamykanie. Brama tego typu może mieć dwa warianty budowy – może poruszać się po szynie albo może mieć konstrukcję samonośną.

Aby można było zamontować bramę przesuwną, konieczne jest posiadanie odpowiedniej ilości miejsca po jej boku, aby umożliwić przesunięcie się skrzydła. Właśnie dlatego najczęściej bramy te używane są przy wjazdach znajdujących się równolegle, w linii prostej do ogrodzenia.

Rozwierana brama wjazdowa

Drugim wariantem budowy bramy wjazdowej jest brama rozwierana. W tym przypadku skrzydła są umieszczone na zawiasach pozwalających na rozwieranie bramy.

Brama wjazdowa o takiej budowie może być zamontowana w niemalże każdym miejscu, ponieważ po otwarciu nie zajmuje ona dużej przestrzeni. Sprawdza się między innymi w przypadku wąskich wjazdów czy wjazdów wpuszczonych w działkę.

Bramy wjazdowe – liczba skrzydeł

Brama wjazdowa może być wyposażona w jedno albo w dwa skrzydła. Ich liczba zależy głównie od dostępnej przestrzeni, dlatego dobierana jest ona indywidualnie.

Wymiary skrzydeł bramy mogą być ustandaryzowane w przypadku bram gotowych, natomiast można też zamówić bramę wjazdową na wymiar u producenta, gdy zastosowanie gotowej nie jest możliwe.

Gdy planujesz złożyć zamówienie na bramy Bielsko Biała – https://www.artroll.pl/oferta/bramy-garazowe/ to miasto, gdzie również można kupić je jako gotowe i na wymiar.

Bramy wjazdowe – materiał i kolor

Dzisiaj najczęściej wybierane są metalowe bramy wjazdowe, które poddawane są procesom cynkowania i malowania proszkowego, dzięki czemu są bardzo odporne na korozję.

Na szczególną uwagę zasługują bramy panelowe, palisadowe, które kupowane są zwykle z ogrodzeniem w tym samym wariancie.

Najpopularniejszym kolorem ogrodzeń i bram jest obecnie antracyt, czyli ciemny odcień szarości.

Bramy wjazdowe – sposób obsługi

Wybierając bramę wjazdową na posesję, nie można też zapominać o uwzględnieniu sposobu jej obsługi.

Brama może być otwierana ręcznie, ale dzisiaj wielu kupujących decyduje się na bramy otwierane z użyciem napędu. Wystarczy wtedy jedynie przyciśnięcie przycisku na pilocie, aby brama sama się otworzyła. To nie tylko wygoda, ale również duża oszczędność czasu.

Powiązane artykuły