Ze święcą szukać osób, którym nazwa Wierzynek brzmi obco. Dla obcokrajowców krakowska restauracja jest symbolem szlacheckiej Polski, pełnej królewskiego stylu i dworskich obyczajów, dla nas Wierzynek jest powodem do dumy.
Jan Długosz w swoich kronikach opisuje wystawną, królewską ucztę, która odbyła się w 1364 roku w Krakowie. Był to czas, kiedy kupiec Mikołaj Wierzynek przyjmował w swoim domu m.in. Kazimierza Wielkiego, cesarzy i królów europejskich. Właściciele krakowskiej restauracji Wierzynek głęboko wierzą w to, że to w murach ich lokalu odbyła się słynna Uczta Wierzynka, która od początku istnienia tego magicznego miejsca była inspiracją dla jego twórców.
Magię tradycji doceniają znane osobistości z całego świata. Z kręgu dotychczasowych gości wyliczyć można chociażby: króla Hiszpanii, cesarza Japonii, prezydentów Stanów Zjednoczonych, Francji, Ukrainy oraz Polski. Ponadto, byli tu: Steven Spielberg, Sophie Marceau, Kate Moss, Robert De Niro, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz oraz wielu innych.
Restauracja Wierzynek mieści się w samym sercu Krakowa, w renesansowej kamienicy. Z okien rozpościera się widok na Sukiennice i Kościół Mariacki. Prawdziwa uczta rozpoczyna się już od progu. Przybyłych gości witają mężczyźni w kontuszach, którzy stoją na straży u samych wrót restauracji. Natomiast stroje damskiej części obsługi do złudzenia przypominają pradawne suknie dworskie.
A jak wygląda lokal wewnątrz? Z pewnością trafne będzie określenie, że historycznie, w końcu 500-letnia historia zobowiązuje. Wystrój wszystkich ośmiu sal utrzymany został w magnackim stylu. Wnętrze wypełniają stare zbroje, freski, wahadłowe zegary, kaflowy piec oraz współczesne obrazy Rafała Olbińskiego i Tomasza Sętowskiego.
Takie zestawienie obok siebie tradycji z nowoczesnymi trendami znajduje również odbicie w karcie dań. Mistrzowie kuchni staropolskie potrawy urozmaicają europejskimi wpływami. Wśród smakowitych potraw nie zabraknie również tych, które zostały przygotowane według odświeżonych receptur tradycyjnej polskiej kuchni. Obok dań mięsnych znaleźć można potrawy wegetariańskie. Wśród bogatej oferty, jaką znajdziemy w menu warto zwrócić uwagą na te dania, które w sposób szczególny poleca Szef Kuchni. Są to m.in.: kompozycja z dziczyzny, comber z sarny z pierożkami, kaczka pieczona z jabłkami oraz marynowane polędwiczki.
Wierzynek to nie tylko hołdowanie tradycji. Właściciele restauracji w swojej ofercie umieścili możliwość organizowania konferencji i spotkań biznesowych. Zapewniają, obok niezapomnianych wrażeń kulinarnych, kameralną atmosferę i profesjonalną obsługę. Ponadto, istnieje możliwość organizacji imprez okolicznościowych: chrzcin, pierwszej komunii, zaręczyn czy wszelkiego rodzaju jubileuszy. Niepowtarzalny charakter tego miejsca z pewnością sprawi, że będą to niezapomniane chwile.
Restauracja Wierzynek uznana została za najlepszą w Krakowie przez prestiżowy przewodnik kulinarny Michelin „Main Cities of Europe”, jako jedyna w Polsce otrzymała aż cztery pary sztućców. Ponadto, lokal znalazł się w słynnym przewodniku „1000 places to see before you die”.
Choć w opiniach na temat Wierzynka przeważają pozytywne głosy, znaleźć można i takich smakoszy, których miejsce i serwowane tam potrawy nie zachwyciły. Jednak wszyscy zgodnie twierdzą, że jest to najlepsza europejska restauracja w Krakowie, którą koniecznie trzeba odwiedzić.
Właściciele restauracji oferują możliwość rezerwacji całego lokalu. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej.