Ralph Lauren Sporting Collection – Nowa marka na rynku czasomierzy część 1

Spis treści

Każdy wie kim jest Ralph Lauren, to ikona świata mody od ponad dwóch lat wspierająca swym nazwiskiem projektanta marka prezentuje . Motto firmy jakim jest „Fine Watchmaking” to konsekwentne dążenie i realizowanie projektów poprzez stosowanie najwyższej światowej klasy kalibratorów pochodzących z takich marek  jak IWC, Piaget czy Jaeger-LeCoultre. Ludzie którzy kojarzą Ralpha Laurena jedynie z logiem wyhaftowanym na koszulkach polo, może się wydawać dziwne umieszczenie marki czasomierzy w segmencie premium. Jednak prawda jest taka że Ralpha Laurena nie nawiązują w żaden sposób do firmy zajmującej się produkcją odzieży a łączy je jednie to samo nazwisko, mężczyzny który jest fascynatem oraz kolekcjonerem zegarków.

brlsportingwooddial steel 1 300x377 198x250 Ralph Lauren Sporting Collection   Nowa marka na rynku czasomierzy  część 1

Marzeniem tego człowieka było wprowadzenie własnej marki na rynek ale udało się to dopiero w 2007 roku, kiedy to wraz z grupą  Richemont utworzyli Ralph Lauren Watch and Jewelry Company. Wydanie na rok 2011 prezentuje kilka niesamowitych modeli. Jednym z nich jest Sporting wood dial który jest najbardziej charakterystycznym zegarkiem z wszystkich projektów pod szyldem RL, do jego produkcji użyto drewna co jest rzadkością wśród producentów zegarków. Jednak w tym modelu musiał wystąpić wspomniany motyw ze względu na nawiązanie do kokpitu Bugatti Type 57SC Atlantic Coupe. Nic dziwnego że powstał taki projekt gdyż właścicielem tego modelu jest Ralph Lauren. Właśnie to go zainspirowało do zaprojektowania tarczy  z elementami czerpanymi z zegarów auta. Tarczę otacza drewniany pierścień wykonany z wiązu- zastosowanie drewna powoduje że każdy będzie miał indywidualną fakturę tego elementu. Matowa czarna tarcza przykręcona na cztery śruby wewnątrz pierścienia posiada widoczne podziałki minut oraz odrębną tarczę dla małej sekundy. Beżowe arabskie cyfry w całości zostały pokryte substancją luminescencyjną korespondującą  z identycznym materiałem umieszczonym w czarnych oksydowanych wskazówkach. Wskazówka biała sekundnika została utrzymana w czarnym stylu, umiejscowiono ją sporo poniżej osi wskazówek i trzeba przyznać że wygląda to bardzo dobrze.

brlsportingwooddial back 300x299 250x249 Ralph Lauren Sporting Collection   Nowa marka na rynku czasomierzy  część 1

Całość tarczy prezentuje się wręcz cudownie i przypomina nie tylko kokpit auta ale też i samolotu czy zegarów stosowanych w sprzętach wojskowych. Wodoszczelna stalowa do 5 ATM koperta o średnicy 44,8 mm i grubości 11,2 mm sprawia że nie jest przesadnie wysoki jedynie duża jego średnica może budzić zastrzeżenie ( wynika to z mechanizmu zastosowanego w tym modelu). Znajdujące się w lunecie sześć polerowanych śrub ładnie tworzy całość z okalającą je szczotkowaną powierzchnią i czytelną tarczą. Szafirowe wypukłe szkło posiada bezbarwny obustronny antyrefleks, dekiel jest również szafirowy przez co można podziwiać ręcznie nakręcany mechanizm. Wood Dial to pierwszy model w którym Ralph Lauren wykorzystał werk z palety  IWC Schaffhausen. Należenie do grupy Richemont zezwala na stosowanie kalibrów wysokiej jakości marek tej grupy , a mechanizm RL98295 to lekko zmodyfikowany werk IWC z rodziny 98000. Charakterystyczne dla tego werku są długa przesuwka regulacyjna oraz duży mostek. IWC w trakcie przygotowań kalibra dla RL zmieniło w niewielkim stopniu wygląd tzn. pasy genewskie zostały odwrócone o 90 stopni w odróżnieniu od oryginału, lecz perłowy werk i kształt nie różnią się od  98290. Taktowanie mechanizmu utrzymuje się na poziomie 18000 wahnięć na godzinę, rezerwa chodu 45 a całość składa się ze 156 elementów.

Powiązane artykuły