Przygotowania do budowy domu – jakie formalności są nią związane?

Spis treści

Budowa domu powinna rozpocząć się od dopełnienia wszelkich kwestii związanych z formalnościami budowlanymi. Jakie pozwolenia i uzgodnienia są potrzebne, aby ruszyć z pracami pełną parą? Podpowiadamy.

Rozpoczynamy budowę domu – o jakie dokumenty należy zadbać?

Przede wszystkim należy uzyskać wypis i o ile na danym terenie taki obowiązuje – wysys z planu miejscowego. Kolejna kwestia, to uzyskanie mapy zasadniczej w celach projektowych, a ponadto oświadczenia, które wskazuje jasno, że możliwe jest przyłączenie do poszczególnych sieci. Bardzo ważnym dokumentem jest także decyzja o warunkach zabudowy, jeśli nie ma miejscowego planu. Jeśli działka na której planujemy budowę domu była wcześniej użytkowana, niezbędne nam będzie także posiadanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej.

Do teczki w której będziemy przechowywać wszelką niezbędną dokumentację powinniśmy dołączyć ponadto opinię geotechniczną. Taką jest wymagana, gdy projektant zleci zbadanie danego gruntu lub jeśli panują na nim trudne warunki.

W przypadku, jeśli działka nie ma jeszcze zezwolenia na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, wówczas uzyskanie takie będzie po prostu niezbędne. Do naszej listy dopisujemy także projekt budowlany, a także – jeśli będzie taka potrzeba – zgodne na odstępstwo od przepisów. Dalej – pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy, a potem już dziennik budowy. Bardzo ważne jest potem oświadczenie kierownika budowy. Pozostaje potem zawia4domienie o rozpoczęciu robót budowlanych.

Odpowiednie materiały budowlane mają znaczenie

Wraz z załatwianiem wszelkich formalności związanych z rozpoczęciem budowy domu powinniśmy dokładnie przemyśleć kwestie związane z prowadzeniem prac przez fachowców. W tym celu bardzo istotne jest, aby znaleźć dobrego kierownika budowy, najlepiej z poleconymi przez niego specjalistami, którzy zadbają o prawidłowy przebieg prac. Nie bez znaczenia będą także wszelkiego rodzaju materiały budowlane. Tutaj warto mieć nad tym pieczę we własnym zakresie, oczywiście posiłkując się poradami fachowców. Bardzo ważnym elementem wyposażenia placu budowy są rusztowania . Te zapewniają bezpieczeństwo jej pracownikom, a także umożliwiają wykonanie większości prac. Na ryku dostępne są zarówno rusztowania nowe, jak i rusztowania używane – oba rodzaje oferuje szalbud.pl. Zakup rusztowań to opłacalna opcja, jeśli w przyszłości planujemy kolejną inwestycję oraz posiadamy przestrzeń do przechowywania. Natomiast w przypadku, gdy zakończymy je wraz z budową naszego domu. Natomiast gdy w raz z budową domu kończymy przygodę z tego typu przedsięwzięciami, wówczas można skorzystać z możliwości wynajmu. Dobre firmy dają klientom taką możliwość.

Na budowę domu składa się wiele czynników – od dopełnienia wszelkich kwestii formalnych, po zadbanie o fachowców oraz dobrej jakości sprzęt budowlany. Jeśli stworzymy harmonogram prac i będziemy go przestrzegać, wówczas droga do posiadania własnego domu nie powinna być kręta.

Zobacz także: http://indeks73.pl/remont-domu-jednorodzinnego-o-czym-warto-pamietac/

Powiązane artykuły