Projektant mody — jak nim zostać?

początek kariery

Spis treści

Zawód projektanta mody jest jednym z najbardziej znanych w tej branży. Kojarzy się z haute couture, pokazami mody i dużą kreatywnością. Utarło się przekonanie, że każdy, kto pracuje w tym zawodzie, ma wspaniałe życie i jest bezpieczny finansowo. Dotyczy to jednak tylko wielkich, światowej sławy projektantów, a dla większości jest to ciągła walka o zamówienia i sprzedaż. Jak zacząć pracować w tym zawodzie? Podpowiadamy.

Jakie są zadania projektanta mody?

Wiele osób marzy, aby zostać projektantem mody i poznać takie sławy jak Giorgio Armani, czy Calvin Klein i naśladować ich. Ale większość osób nie wie ile pracy za tym stoi. Zapewne już wiemy, że projektanci mody tworzą ubrania. Ale szczególnie na początku kariery mają oni dużo więcej powodów do zmartwień. Muszą znać i dobierać materiały, tworzyć wykroje oraz samodzielnie szyć i produkować ubrania. Oczywiście muszą również zwracać uwagę na koszty, tak aby ich redukcja nie miała dużego wpływu na jakość ubrań. Ponadto muszą myśleć o tym, jakie ustalić ceny dla swoich kolekcji i poszczególnych ubrań.

Jak zostać projektantem mody?

Nie ma jednej prostej i prawidłowej drogi do rozpoczęcia pracy w zawodzie projektanta mody. Możemy zacząć od szkoły policealnej lub technikum krawieckiego ze specjalnością projektowania. Dostępnych jest również wiele szkół prywatnych, które oferują nam możliwość kształcenia w kierunku projektowania ubioru. Mamy możliwość wyjazdu za granicę i naukę w krajach takich jak Francja czy Włochy. Oferują one wiele ciekawych kursów dla studentów zza zagranicy. W zależności od szkoły, do jakiej będziemy chcieli się dostać, czeka nas bardziej lub mniej skomplikowana rekrutacja. Zazwyczaj odbywa się ona jednak dwuetapowo. W pierwszym etapie kandydaci muszą dostarczyć rysunki i prace malarskie, a także przejść egzamin praktyczny. Z kolei w drugim etapie czeka na nas egzamin ustny, na którym możemy spodziewać się pytań z historii sztuki, trendów panujących obecnie w modzie, a także wzornictwa, czy rodzajów tkanin.

Jakie cechy powinien posiadać projektant mody?

Pracując w charakterze projektanta mody, będziemy potrzebować przede wszystkim jednej rzeczy: kreatywności. Będziemy musieli nauczyć się myśleć nieszablonowo, aby kształtować nowe, niepowtarzalne trendy. Poza tym będziemy musieli umieć sobie radzić ze stresem i być dobrze zorganizowanymi. W końcu są ważne terminy, których musimy dotrzymać. Na przykład kolekcja lub pokaz mody muszą być gotowe w określonym momencie. Potrzebna jest też wytrwałość, by tworzyć wciąż nowe projekty lub nie zniechęcać się w trudnych czasach. Nie bez znaczenia są też umiejętności manualne, takie jak szycie czy posługiwanie się akcesoriami do szycia. Bez umiejętności obsługiwania maszyny do szycia zwłaszcza na początku naszej kariery praca w tym zawodzie może być wręcz niemożliwa. Praca projektanta mody wymaga więc długiej drogi oraz wielu umiejętności i cech, które dla niektórych osób mogą być niemożliwe do zdobycia.

W jakich zawodach możemy liczyć na pewne zatrudnienie przeczytamy w artykule: https://www.lokalna24.pl/wiadomosci/9177,brakuje-rak-do-pracy-pracodawcy-maja-problem-ze-znalezieniem-pracownikow.

Powiązane artykuły