Pomysły na nietypowe oświetlenie

Spis treści

Mimo że oświetlenie gra kluczową rolę w wystroju pomieszczenia, często jest lekceważone przy dekorowaniu wnętrza. Zdarza się, że idziemy po najprostszej linii oporu i decydujemy się na zwykłą lampę wiszącą, zaniedbując inne punkty świetlne. Warto pamiętać, że im więcej światła, tym przestronniejsze wydaje się pomieszczenie. Przedstawiamy kilka pomysłów, które sprawią, że oświetlenie stanie się nowoczesną dekoracją, a nie tylko praktycznym źródłem światła.

W suficie

Czytając o oświetleniu sufitowym znaczna część osób pomyśli zapewne o wcześniej wspomnianych lampach wiszących. Choć na rynku jest mnóstwo pięknych i oryginalnych lamp tego typu, należy wziąć pod uwagę także inne możliwości. Najbardziej oczywistym powodem, dla którego warto wymienić je na inne oświetlenie, jest to, że lampy wiszące optycznie obniżają pomieszczenie. Dlatego w  małych czy niskich pomieszczeniach należy zastanowić się nad nieszablonowymi rozwiązaniami. 

Dobrą i prostą alternatywą są oświetlane sufity podwieszane. Wystarczy przykleić do takiego sufitu zwykłą taśmę LED i pomieszczenie natychmiast nabierze nowoczesnego charakteru. Ciekawym i innowacyjnym pomysłem jest też użycie profili omega, które pozwalają na ukrycie między innymi opraw zewnętrznych typu Spot Light czy opraw zasilanych z szynoprzewodów. 

W ścianie

Dobrym pomysłem na dodatkowe punkty światła są kinkiety. Mogą wisieć zarówno pojedynczo, jak i w całych szeregach, tworząc swoiste dzieło sztuki. Innym rozwiązaniem jest zbudowanie wnęk oświetleniowych — warto wyłożyć je ozdobnymi panelami ściennymi lub postawić w nich interesujące przedmioty, które dzięki oświetleniu nabiorą dodatkowych walorów dekoracyjnych.

W podłodze

Oświetlenie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. Choć lampy stojące mogą być pięknym dodatkiem, warto pomyśleć o oświetleniu wbudowanym w podłogę na stałe. Światło od spodu ku górze w nietypowy sposób podkreśla aranżację ścian, na przykład wyłożonych kamieniami naturalnymi lub gipsowymi panelami ściennymi. Co więcej, dzięki odpowiednim profilom, można zasypać takie oświetlenie np. kamykami dekoracyjnymi, dzięki czemu podłoga nabierze nietuzinkowego wyglądu.

Jak widać, jest wiele różnych sposobów na zaaranżowanie światła w pomieszczeniach. Dzięki nietypowym rozwiązaniom, oświetlenie może stać się pięknym uzupełnieniem wystroju wnętrza. Dlatego warto zaryzykować i sięgnąć po bardziej oryginalne metody.

Powiązane artykuły