Pompa ciepła – czy to się opłaca? Zalety, wady i koszty

pompa ciepla

Spis treści

Budujesz dom? W takim przypadku warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego źródła ciepła. Wśród dostępnych opcji znajdują się pompy ciepła. Czy warto się na nie zdecydować? Sprawdź zalety, wady i koszty montażu tego urządzenia.

Co to jest pompa ciepła?

Urządzenia jak pompy ciepła mają na celu ogrzewanie budynków za pomocą energii pobieranej z zewnątrz. Najczęściej jest to energia pobierana z powietrza w przypadku powietrznych pomp ciepła lub energia z gruntu przy gruntowych pompach ciepła.

Działanie pompy ciepła jest podobne do lodówki, ale zamiast chłodzenia powoduje ona ogrzewanie. W rezultacie podwyższa poziom temperatury w budynku.

Zasilana jest za pomocą energii elektrycznej i bardzo dobrze współpracuje z panelami fotowoltaicznymi, co pozwala na ogrzewanie domu niskim kosztem.

Pompy ciepła – zalety i wady

Urządzenia tego rodzaju mają wiele zalet, lecz trzeba pamiętać również o tym, że mają pewne wady. Dlaczego warto zdecydować się na montaż pompy ciepła?

Zalety montażu pompy ciepła:

  • Niskie koszty ogrzewania domu, co obecnie jest bardzo dobrym rozwiązaniem ze względu na stale rosnące ceny paliw.

  • Brak obsługi, ponieważ pompa nie wymaga dodawania do niej paliw oraz usuwania popiołu, można również programować pracę systemu grzewczego.

  • Energooszczędna praca, ponieważ pompa nie wymaga dużej ilości energii do działania.

  • Przyjazna dla środowiska naturalnego – nie powoduje emisji spalin, smogu.

  • Bezpieczne ogrzewanie, ponieważ pompa nie powoduje ryzyka wybuchu czy powstania czadu

Wady montażu pompy ciepła:

  • Wysokie koszty instalacji, które wynoszą najczęściej od około 30 tysięcy do ponad 60 tysięcy złotych.

  • Konieczność posiadania odpowiedniego systemu grzewczego w domu, ponieważ instalacja najlepiej działa z ogrzewaniem niskotemperaturowym.

  • Hałas emitowany przez pompę ciepła, który może przeszkadzać niektórym osobom.

  • Pompa ciepła w zimniejszych okresach musi być wspomagana grzałką, ponieważ jest wtedy mniej efektywna.

Gdzie zamówić pompę ciepła?

Obecnie montażem pomp ciepła zajmuje się wiele firm, które mogą zaoferować klientom pełną obsługę. Zajmują się między innymi wykonaniem niezbędnych pomiarów, doborem odpowiednich urządzeń, ich montażem oraz uruchomieniem.

Nowoczesne pompy ciepła Bielsko-Biała – sprawdź oferty pomp ciepła w Bielsku-Białej już teraz i skontaktuj się z firmą posiadającą duże doświadczenie w ich montażu.

Warto pamiętać o tym, że na pompy ciepła można również otrzymać dotacje – dzięki nim zakup i montaż urządzenia będzie związany z jeszcze niższym kosztem.

Powiązane artykuły