Podwodna Aleksandria

Spis treści

Aleksandria oprócz bogatego dziedzictwa kulturowego i historycznego może pochwalić się wspaniałą i nowoczesną biblioteką, która niewątpliwie nawiązuje do jej starożytnej poprzedniczki. Jednak plany podwodnego muzeum w tym mieście są o wiele bardziej ambitne.

Aleksandria, jeden z największych ośrodków kształcenia w starożytności, została zniszczona w 365 roku przez tsunami oraz późniejsze trzęsienia ziemi. To spowodowało, że wiele z najcenniejszych skarbów tego królewskiego miasta znalazło się pod wodą. Prace wykopaliskowe prowadzone są tam od stosunkowo niedawna, bo od 1994. Mimo to, odnaleziono już wiele ze skarbów Aleksandrii, m. in. sfinksa, bloki granitu oraz części słynnej latarni Faros,  uważanej za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata.

Wyjątkowo innowacyjne, podwodne muzeum zaprojektował Jacques Rougerie, a jego najważniejszym elementem będą podwodne tunele, które umożliwią zwiedzającym podziwianie cudów starożytnej Aleksandrii. Budowa podwodnego muzeum planowana jest na początek przyszłego roku.

Niemniej jednak, poważny problem stanowi koszt tego przedsięwzięcia- szacowany jest on na ok. 140 milionów dolarów. Rząd egipski oczekuje finansowego wsparcia od indywidualnych inwestorów oraz od prywatnych przedsiębiorstw, lecz mając na uwadze obecny kryzys światowej gospodarki, jak i generalny chaos zrealizowanie zamierzeń jest mniej niż prawdopodobne. Sceptycy dodają, że nawet w przypadku zebrania odpowiedniej sumy pieniędzy, architekci będą musieli stawić czoła kolejnym problemom, takim jak stuprocentowe zabezpieczenia podwodnych tuneli.

Egipt już od dawna szuka sposobu na zwabienie większej ilości turystów do Aleksandrii. Taką możliwość dałoby im połączenie podwodnego muzeum z już istniejącą Biblioteką Aleksandryjską- byłaby to niewątpliwie jedna z najlepszych atrakcji na świecie.

 

Powiązane artykuły