Podróż dookoła świata, cz. 1

Spis treści

Jeśli lubisz podróżować, pozwól sobie na odrobinę szaleństwa. Warto zaplanować dłuższy urlop od szarej codzienności i wybrać się na wyprawę do miejsca, o którym zawsze marzyłeś. Nie możesz się zdecydować na konkretny region? Co powiesz na propozycję podróży dookoła świata?

Zanim rzucisz się w wir zakupów przed podróżą, należy pamiętać o kilku istotnych punktach. Pierwszą rzeczą, o której trzeba pomyśleć jest bilet lotniczy. Kupujemy go po wstępnym zaplanowaniu trasy swojej wyprawy wraz z wyborem krajów, które chcemy zwiedzić. Bilet „dookoła świata” możemy nabyć w biurze podróży lub drogą internetową. Jest to pakiet kilku lub kilkunastu przelotów pomiędzy poszczególnymi krajami. Cena takiego biletu zależy od liczby kilometrów, kontynentów oraz czasu, jaki chcemy poświęcić na podróż. Nie bez znaczenia pozostaje linia lotnicza. Najtańsze bilety można wykupić za 4 500 złotych, taką ofertę składa strona www.roundtheworldflights.com. Termin lub kierunek lotu można później zmienić za uiszczeniem dodatkowej opłaty. Bilet lotniczy „dookoła świata” pozwala nam na podróżowanie maksymalnie przez rok. Istnieje możliwość odbycia podróży w krótszym czasie, jednak pośpiech nie jest wskazany. Czasem warto dłużej zostać w danym miejscu, aby lepiej zapoznać się z lokalną kulturą.

Ważne jest odpowiednie rozplanowanie naszej podróży w czasie. Chodzi o to, aby poszczególne kraje zwiedzać w dogodnej porze roku. Warto pamiętać o zimie w Australii, która inaczej niż w Polsce trwa w miesiącach letnich, niebezpiecznych huraganach na Karaibach od lipca do września, a także ciężkich mrozach na Syberii na początku roku kalendarzowego. Wobec tego warto wcześniej zapoznać się z klimatem i prognozowaną pogodą w poszczególnych regionach świata. Nie tylko kwestie pogodowe są istotne. Jeśli nie chcemy przegapić np. karnawału w Brazylii, to warto wcześniej odwiedzić strony internetowe poświęcone festiwalom różnych krajów. Najlepiej planować wyprawę na początku lub pod koniec sezonu. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na skorzystanie z dobrej pogody oraz na uniknięcie tłumów turystów.

Przed wyruszeniem w trasę należy pamiętać również o zestawie dokumentów. Wśród nich powinien znajdować się paszport ważny przez dwa lata, karty zniżkowe oraz prawo jazdy. Obowiązkowo trzeba je nosić zawsze przy sobie. Podczas tego typu wyprawy warto posługiwać się nie tylko gotówką. Nie jest to bezpieczne. W money-belt (kieszeni na pasku zawiązanej wokół pasa) lepiej przechowywać też karty kredytowe i czeki. Jeśli posiadamy wizę, przekraczanie granic odwiedzanych państw nie będzie żadnym problemem. Pamiętaj, że niektóre wizy otrzymuje się od razu, a na inne trzeba czekać. Wydanie wizy kosztuje od 10 do kilkuset dolarów. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdują się informacje o krajach, w których posiadanie wizy jest obowiązkiem oraz jak się o nią ubiegać.

YouTube Preview Image

Po wyczerpującym zwiedzaniu pełni wrażeń z pewnością będziemy chcieli odpocząć. Należy zaplanować nocleg. Najlepszą formą są hostele, które znajdziemy w każdym miejscu na świecie. W zależności od standardów możemy trafić na pokój wyłącznie z materacem do spania albo w lepszym przypadku apartament z dostępem do Internetu, basenem oraz ciepłą wodą. Cena za dobę to kilka do kilkudziesięciu dolarów. Przy wyborze noclegu warto przejrzeć lokalne przewodniki lub surfować po Internecie. Nie należy nastawiać się na luksus, jeśli wcześniej nie rezerwowaliśmy hotelu.

Podróż dookoła świata to nie tylko mnóstwo wrażeń i możliwość poznania nowych miejsc. Wymaga załatwienia również wielu istotnych spraw, abyśmy w pełni mogli cieszyć się podróżą. Warto wszystko zaplanować z lekkim wyprzedzeniem. Spokoju i poczucia bezpieczeństwa nie można przeliczyć na żadne pieniądze.

Część druga znajduje się tutaj.

Powiązane artykuły