Paczki do Polski z UK – po Brexicie te towary wciąż możesz legalnie wysyłać

paczki do polski z uk

Spis treści

Brexit oznacza duże zmiany nie tylko dla samych Brytyjczyków, ale też dla pozostałych mieszkańców Unii Europejskiej. Dotyczą one także wymiany towarów, a w tym tego, jak realizowane są przesyłki do Polski z UK. Kurierzy i osoby korzystające z ich usług wstrzymały oddech w ostatnich tygodniach grudnia. Wtedy opracowano porozumienie, które mówi o tym, jakie towary i w jaki sposób mogą być dostarczane do Polski z Wielkiej Brytanii.

Przesyłki kurierskie Polska Anglia – co zmieniło się po Brexicie?

Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej już w zeszłym roku. Jednak do tej pory obowiązywał okres przejściowy, który był czasem wypracowywania nowych zasad współpracy między UE a Anglią. Dotyczyły one całej gospodarki i życia społecznego, a co za tym idzie tego, w jaki sposób będzie można wysyłać paczki do Polski z UK.

Zmiany mogły dotyczyć choćby takiej kwestii jak cena za przesyłki do Polski z UK. Jednak sprawdzając koszty dostarczenia paczki do Polski z Anglii, chociażby przy pomocy serwisu Euro-Paka, można przekonać się, że zostały one na tym samym poziomie. Stało się tak za sprawą porozumienia podpisanego w grudniu. Dzięki niemu za paczki do Polski z Anglii nie są naliczane nowe opłaty, choć istniało ryzyko, że będzie trzeba za nie płacić więcej.

Kurier do Polski z Anglii będzie nadal kosztował tyle samo, gdyż władze Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii zdecydowały o zniesieniu obowiązku oclenia towarów. Warunkiem jest jednak, aby zawartość paczki stanowiły artykuły wyprodukowane na Wyspach Brytyjskich lub w jednym z państw należących do UE.

Czy Brexit spowodował, że paczki do Polski z UK nie mogą zawierać określonych artykułów?

O tym, co może dostarczyć kurier do Polski z UK, mówi zawsze regulamin przewoźnika. Oprócz tego niezwykle ważne są regulacje międzynarodowe dotyczące przesyłania towarów między państwami.

Zgodnie z tymi przepisami paczki do Polski z UK nie mogą zawierać leków, środków odurzających, narkotyków, materiałów wybuchowych, łatwopalnych i gotówki. Ponadto nie można w nich umieszczać zwierząt, roślin, ludzkich szczątków, zwłok, instrumentów muzycznych smyczkowych i szarpanych oraz broni palnej. Zabronione jest też wysyłanie przesyłek, które ze względu na swoją specyfikę, mogłyby uszkodzić inne paczki.

Wynika z tego, że do Wielkiej Brytanii ciągle można wysyłać te same towary. Nie można jednak lekceważyć przepisów międzynarodowych i regulaminów firm kurierskich. Bez przeszkód mogą być wysłane takie artykuły jak odzież (z wyjątkiem futer), książki, meble, sprzęt elektroniczny czy obuwie.

W jaki sposób można wysyłać paczki do Polski z UK?

Aby wysłać paczkę do Polski z Wielkiej Brytanii, można udać się do jednego ze stacjonarnych punktów firmy kurierskiej. Jednak obecnie zdecydowanie lepszym pomysłem wydaje się zamówienie kuriera online.

Służą do tego specjalne strony internetowe. Znajdują się na nich formularze, które uzupełnia się informacjami na temat gabarytów przesyłki. Dzięki temu nadawca może dowiedzieć się nie tylko, która firma jest w stanie dostarczyć paczkę we wskazane miejsce, ale też jaki jest koszt takiej usługi.

Standardem jest, że kurierzy oferują przesyłki „od drzwi do drzwi”. Po złożeniu zlecenia online kurier pojawia się pod drzwiami nadawcy i odbiera od niego paczkę. Następnie trafia ona bezpośrednio do rąk adresata.

Ponadto zleceniodawcy mogą zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie i dostarczenie przesyłki w trybie ekspresowym. Takie usługi oczywiście podnoszą koszty dostawy paczki, ale niekiedy są konieczne. Dzieje się tak wtedy, gdy nadawcy i adresatowi zależy zarówno na szybkim, jak i bezpiecznym przetransportowaniu towarów do Polski z UK.

Powiązane artykuły