Orient Expressem przez Europę

Spis treści

Każdy kto w dzieciństwie czytał z wypiekami na twarzy powieść Agaty Christie „Morderstwo w Orient Expressie” może teraz zrealizować swoje marzenia o podróży legendarnym składem. Taką możliwość daje podróż znanymi z kart powieści królowej kryminału, odrestaurowanymi wagonami oryginalnej linii Orient Expressu.

Orient Express został utworzony pod koniec XIX wieku i szybko otoczyła go aura tajemnicy i pożądania. Najsłynniejsza linia uruchomiona w 1889 roku łączyła Paryż i Stambuł. Podróż trwała aż 87 godzin, a stalowa maszyna rozwijała zawrotną jak na owe czasy prędkość 80 km/h.

Pięknymi wagonami podróżowali najznakomitsi ówczesnego świata: monarchowie, artyści, przedstawiciele rodzącej się burżuazji. Do legendy przeszły intrygi i romanse, które rozgrywały się w przestronnych kabinach pociągu. I właśnie do tej legendy nawiązał w 1982 roku milioner James Sherwood tworząc spółkę Venice Simplon Orient Express. Zafascynowany słynnym składem postanowił jak najwierniej odtworzyć oryginalny wygląd pociągu. Wykupił wszystkie 35 wagonów i podjął się zadania ich renowacji, tak by wskrzesić ich dawny blask.

orient express1 Orient Expressem przez Europę

To właśnie wiernie odrestaurowane wnętrze pociągu tworzy niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Wygląd przedziałów jest zgodny z tym z początku XX wieku. Wagony wyposażone są w oryginalną umywalkę z ciepłą i zimną wodą, zdobienia drewnianymi intarsjami i kryształy w stylu art deco. Kabina zmienia się, w ciągu dnia jest luksusowym przedziałem, by wieczorem stać się komfortową sypialnią. W podróż wyrusza każdorazowo 16 wagonów sypialnych oraz 3 wagony restauracyjne reprezentujące trzy odmienne okresy z historii linii. Każdy podróżujący ma do dyspozycji indywidualnego stewarda, który zjawi się na dźwięk dzwonka i jest do dyspozycji podróżujących przez całą dobę.

W atmosferze luksusu odbywają się także wszystkie posiłki w pociągu. Śniadania i podwieczorki są serwowane w kabinach. Lunche, kolacje, branche odbywają się wagonach restauracyjnych. Francuscy szefowie kuchni zapewnią, że jedzenie na pokładzie Orient Expressu jest niezapomnianym przeżyciem. Posiłki serwują znani z kunsztu swojej profesji włoscy kelnerzy. Wszystko po to by pasażer poczuł się naprawdę wyjątkowym.

orient kabina Orient Expressem przez Europę

Na pokładzie pociągu można kupić pamiątki w Collection Venice Simplon-Orient-Express. Wśród towarów są elementy wyposażenia tj. lampy, kryształy, ubrania z czystego kaszmiru, jedwabiu, aksamitu. Wszystko co nawiązuje do przepychu i stylu początku XX wieku, kiedy pociąg przeżywał swoje złote lata.

Turyści, którzy chcieliby na moment przenieść się w czasie i przestrzeni muszą decydować się na podroż wcześniej, legendarny skład wyrusza bowiem tylko raz w roku. W Polsce Orient rusza z Krakowa. Dostępne są dwie linie: Kraków- Drezno- Paryż (2360 euro) oraz Kraków- Drezno- Londyn (2730 euro). Dla prawdziwych pasjonatów Orient Expressu gratką jest możliwość przebycia najbardziej znanej trasy pociągu: Paryż- Budapeszt- Bukareszt- Stambuł (6580 euro). Na stronie internetowej Venice Simplon Orient Express można obejrzeć trójwymiarowy wagon Orient Expressu, zapoznać się z przykładowym menu restauracji czy przeczytać historię każdego wagonu.

orient wnatrze Orient Expressem przez Europę

Właściciele Venice Simplon przekonują, że podróż Orient Expressem jest oryginalnym pomysłem na podróż poślubną lub właściwym sposobem na uczczenie rocznicy ślubu. Bez względu jednak na powody, podróż legendarnym składem jest wyborem dla wymagających, dla których w podróżowaniu najważniejsza jest przygoda.

YouTube Preview Image

Powiązane artykuły