Opony motocyklowe na błoto i na asfalt

Spis treści

Obecnie produkowane niewielkie, zwinne motocykle to idealny sprzęt zarówno na pokonywanie trudnego podłoża, jak i codzienną, komfortową jazdę po prostej drodze asfaltowej. Przed jazdą należy jednak zaopatrzyć się w odpowiednie opony dopasowane do konkretnego podłoża. Jak wybrać te na błoto i asfalt? Podpowiadamy.

Opony motocyklowe uniwersalne

Bardzo popularnym wyborem są opony motocyklowe https://advacademy.pl/opony-motocyklowe/ uniwersalne. Są dedykowane dla właścicieli jednośladów, którzy przez większość czasu jeżdżą po utwardzonym gruncie, zwłaszcza po asfalcie. Nieźle radzą sobie także w przypadku jazdy po wiejskich, nieutwardzonych drogach. Nie należy jednak oczekiwać dużej przyczepności, więc w żadnym przypadku nie nadają się do jazdy wyczynowej. W tym segmencie opon znajdziemy w większości tanie i dobre produkty przeznaczone dla mniej wymagających motocyklistów.

Opony motocyklowe na błoto

Jeśli często jeździmy po terenie i zależy nam zarówno na komforcie, jak i bezpieczeństwie to warto zainwestować w wysokiej jakości markowe opony terenowe. Są zaprojektowane w taki sposób, aby bieżnik radził sobie doskonale na luźnym gruncie. Motocykl z takim zestawem ogumienia nadaje się nie tylko na leśne oraz wiejskie nieutwardzone drogi, ale nie najgorzej radzi sobie także na piasku.

Jeśli przyjrzymy się bliżej oponie to zauważymy charakterystyczną frakturę przypominającą dużą kostkę. Jest to bardzo wytrzymałe i dość ciężkie ogumienie, które nada się także na jazdę po kamienistych, górskich drogach. Jeśli jednak wyjedziemy na asfalt, szczególnie jeśli jest mokry od deszczu, to należy zachować największą ostrożność. Ten bieżnik nie nadaje się na takie warunki, więc należy ograniczyć maksymalną prędkość.

Opony motocyklowe na asfalt

Opony motocyklowe dedykowane na asfalt to najczęściej modele przeznaczone dla profesjonalistów, którzy chcą uzyskać dla swojego jednośladu maksymalne osiągi. Pozwalają jeździć bezpiecznie i jednocześnie dynamicznie oraz uzyskiwać duże prędkości. Opony szosowe uzyskują doskonałą przyczepność, zwłaszcza na suchym i idealnie prostym asfalcie. Znajdziemy tutaj zarówno drogie modele sportowe, jak i turystyczne. Różnią się między sobą głównie jakością bieżnika oraz efektywnością hamowania na mokrej nawierzchni.

Ten rodzaj opon zupełnie nie jest przystosowany do jazdy terenowej, więc należy unikać takich terenów. Na takiej nawierzchni bardzo szybko się niszczą. Nie jest możliwe także uzyskanie wyższych prędkości, a motocykl nie zachowuje się stabilnie. W takim przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się tanie opony uniwersalne.

Powiązane artykuły