Ondelios – pojazd przyszłości

Spis treści

Ondelios, to nowy projekt, który powstał przy współpracy Renault z MGX. Wysokiej jakości auto zostało przedstawione szerokiej publiczności w Milanie na Salone Internazionale del Mobile pod koniec kwietnia. Samochód został zaprojektowany tak, żeby podróżujący w nim pasażerowie otrzymywali z jazdy jak najwięcej przyjemności, nawet podczas przemierzania długich tras. Hybrydowy układ napędowy, eleganckie wnętrze i niebagatelny wygląd karoserii, wszystko to kieruje jasny komunikat, dla kogo przeznaczony jest ten pojazd. Pokaźny wlot powietrza z przodu auta, nadaje mu drapieżnego charakteru, a połączone z nim światła wprost onieśmielają przechodniów z zachwytu.

ondelios od renault 1 Ondelios pojazd przyszłości

Ondelios mierzy 480 cm długości i 160 cm wysokości. Dzięki proporcjom, wadze i opływowym kształtom (inspiracją były rozwiązania stosowane w lotnictwie), pojazd może się pochwalić współczynnikiem oporu powietrza Cx na poziomie 0,29. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się on być masywny i ciężki, to tak naprawdę porusza się tak, jakby płynął w powietrzu. Większość aut jest produkowanych celem zwiększenia mocy silnika, przyspieszenia, czy sztywności zawieszenia, co faktycznie przekłada się na doskonałe wyniki prędkości, ale jednocześnie obniża komfort podróży. Ondelios znajduje się w opozycji do tych aut. Maksymalna prędkość jaką osiąga to 130 km/h. Nie jest to rewelacyjny wynik, aczkolwiek który sportowy samochód potrafi pomieścić aż sześciu pasażerów razem z ich bagażami, przy jednoczesnym spalaniu 4 litrów na 100 km?

ondelios od renault 001 Ondelios pojazd przyszłości

Dyrektorzy z Renault mówią, że ich głównym zamierzeniem przy projektowaniu nowego modelu, było wyprodukowanie pojazdu, który spełniałby rolę domu na kółkach. Domu w znaczeniu nie tyle przestrzeni (choć to z pewnością także, patrząc na gabaryty auta), co przyjemności i komfortu przebywania. Ciemne szyby idealnie pasują do koloru nadwozia, przez co wydaje się, jakby samochód był namalowany za pociągnięciem jednego pędzla. Przeszklony dach zapewnia sporo światła w środku, a do tego optycznie zwiększa dostępną wewnątrz przestrzeń. Drzwi otwierają się pionowo, a progi opuszczają się, ułatwiając tym samym wsiadanie do samochodu. Ogromne aluminiowe felgi o średnicy 23 cali dodają powagi i jednocześnie stabilizują tor jazdy auta. Użyte opony Michelin Pilot Sport zapewniają bardzo dobrą aerodynamikę, a bieżnik zmniejsza tarcie, co jeszcze bardziej ogranicza zużycie paliwa. Silnik Ondeliosa to 2.0 l dCi, który zarządza mocą w postaci 205 KM. Jego pracę wspomagają dwa elektryczne, jeden z przodu, drugi z tyłu auta a technologia Brake & Boost odzyskuje energię podczas hamowania. Auto rozpędza się do „setki” w czasie 7,8 sekundy.

ondelios od renault 004 Ondelios pojazd przyszłości

Naszpikowany elektryką, w pełni zgodny z dzisiejszym trendem ochrony środowiska, duży, przepiękny, komfortowy Ondelios to samochód przyszłości. Pozostaje tylko czekać, kiedy trafi do sprzedaży…

Powiązane artykuły