Wokół akcesoriów stanowiących konieczne wyposażenie samochodu narosło wiele mitów. Wielu kierowców dla bezpieczeństwa wozi ze sobą dużo więcej, niż potrzebuje, na wypadek kontroli policyjnej. Wolą zabezpieczyć się dodatkowym ekwipunkiem, zamiast zapłacić mandat. Jakie elementy są konieczne w każdym aucie?
Niezmienne rozporządzenia z 2002 roku
Według aktualnie obowiązującego prawa każdy kierowca zobligowany jest posiadać w swoim pojeździe gaśnicę ABC ze znakiem homologacji i trójkąt bezpieczeństwa z atestem. Chociaż wielu użytkowników aut zaliczyłoby do tego grona jeszcze apteczkę i kamizelkę odblaskową, to nie ma o nich mowy w aktualnych przepisach. Wszystko to, co znajduje się w pojeździe ponad tymi dwoma obowiązkowymi akcesoriami, jest dowolne i niewymagane.
Czy warto wozić ze sobą więcej sprzętów?
Skoro coś nie jest konieczne, tzn. że nie trzeba tego mieć. Kierując się taką dewizą, spora część kierowców postanawia nie wozić ze sobą niczego więcej poza obowiązkowym wyposażeniem. Doświadczenie uczy jednak czegoś zupełnie innego. Nieoczekiwane sytuacje na drodze mogą wymagać użycia konkretnego sprzętu lub narzędzi. Na takie niespodzianki trzeba być odpowiednio przygotowanym.
Czytaj także: https://www.motoija.pl/wideorejestrator-samochodowy-3-powody-dla-ktorych-warto-go-miec/
Jak stosować wyposażenie obowiązkowe?
Oczywiście elementy wymagane podczas jazdy nie są jedynie po to, żeby policja miała co sprawdzać. Mogą wydarzyć się sytuacje zobowiązujące do ich użycia. Trójkąt ostrzegawczy ustawia się w odpowiedniej odległości przed autem, które uległo awarii. Należy zachować ostrożność podczas wychodzenia z pojazdu i podążania w miejsce ustawienia znaku. Dystans między trójkątem a autem oblicza się biorąc pod uwagę typ trasy, dozwoloną prędkość i rodzaj uszkodzonego pojazdu. Ważne, żeby znak ustawiać blisko pobocza, a nie na środku jezdni.
Gaśnica natomiast, mimo że jest obowiązkowa, to nie zdziała zbyt wiele. Najczęściej ma ona 1 kg pojemności proszku gaśniczego, co jest nieadekwatne do zapotrzebowania. Aby skutecznie ją użyć, trzeba wiedzieć, gdzie się znajduje. Dodatkowy czas poświęcony na jej odszukiwanie może utrudnić powstrzymanie ognia. Gaśnica proszkowa musi być skierowana bezpośrednio w źródło ognia, możliwie jak najbliżej palącego się elementu. Nie można przerywać strumienia proszku. Trzeba pamiętać, że nie należy podnosić całkowicie maski samochodu, jeśli tam zlokalizowano zapłon. Zamiast tego trzeba uchylić jedynie przednią część karoserii i wtłoczyć tam środek gaśniczy. Całkowite otwarcie komory silnika spowoduje dopływ większej ilości tlenu i szybszy proces spalania.