Nowy i turbodoładowany…

Spis treści

Już niebawem wszyscy, którzy chcą kupić Volvo będą mogli wybrać nowy, turbodoładowany silnik benzynowy – 2,0 GTDi.

volvo 20 gtdi 2010 01 Nowy i turbodoładowany...

W tym przypadku skrót GTDi oznacza układ z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa (ang. Gasoline Turbocharged Direct Injection). Warto jednocześnie zaznaczyć, iż system turbodoładowania został opracowany w ramach współpracy Volvo Cars z Borg-Warner Turbo oraz producentem komponentów stalowych firmą Benteler Automotive. Nowy silnik wykorzystuje także układ zmiennych faz rozrządu (VVT) dla obu wałków rozrządu.

2-litrowa jednostka legitymuje się mocą 203 KM i momentem obrotowym 300 Nm, który osiąga już przy 1750 obr./min. W przypadku modelu Volvo S80 wyposażonego w nowy silnik i automatyczną skrzynię biegów, zużycie paliwa wynosi zaledwie 8,3 l/100 km, przy czym przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 8,5 sekundy.

Jednostka 2.0 GTDi będzie oferowana zarówno z automatyczną  sześciostopniową skrzynią biegów Powershift, jak i manualną sześciobiegową przekładnią. Początkowo silnik zostanie wprowadzony w krajach, które promują posiadanie samochodów o pojemności skokowej poniżej 2.0 litrów w wybranych krajach europejskich i Azji Południowo-Wschodniej.

Powiązane artykuły