Nowoczesny aparat słuchowy — jak należy jego prawidłowo dbać?

aparat sluchowy

Spis treści

Nowoczesne aparaty słuchowe są niezwykle wytrzymałe, dlatego przy odpowiedniej pielęgnacji mogą działać bez problemu przez kilka lat. Jednak aby były w dobrym stanie należy o nie dbać i prawidłowo je czyścić. Ze względu na to, że urządzenia takie są dość sporą inwestycją, warto się tego nauczyć. Jak należy je pielęgnować? Podpowiadamy. 

Dlaczego warto dbać o aparat słuchowy?

Nowoczesne aparaty słuchowe w ciągu dnia muszą wiele znieść — osadzają się w nich nie tylko brud i bakterie, ale także woskowina. Te wszystkie osady mogą szybko doprowadzić do zatkania wejść mikrofonowych lub otworu kanału dźwiękowego i pogorszyć jakość odtwarzania dźwięku. Ponadto wilgoć, czyli na przykład pot może osiąść na aparacie, co w najgorszym przypadku może doprowadzić do utlenienia niezwykle wrażliwych elementów elektronicznych.

Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do skrócenia żywotności takiego urządzenia. Z tego powodu najlepiej czyścić wrażliwe aparaty słuchowe codziennie i obchodzić się z nimi ostrożnie. Zaleca się, aby w miarę możliwości dotykać je wyłącznie suchymi i czystymi rękami.

Aparat słuchowy — najważniejsze zasady użytkowania i pielęgnacji

Większość aparatów słuchowych jest bardzo wytrzymała, natomiast podczas ich czyszczenia lub zmiany należy uważać, aby urządzenie nie spadło na podłogę. Mikroelektronika w aparacie jest wrażliwa na ciepło, dlatego nie powinien być on narażony na wysokie temperatury. Z tego też powodu nie należy umieszczać go na grzejniku lub podobnych elementach.

Oprócz zbyt dużej ilości ciepła, zbyt wysoki poziom wilgotności również może być szkodliwy dla aparatu słuchowego, dlatego też nie zaleca się przechowywania go w łazience lub w pobliżu prysznica. Z tego też powodu nie powinno się brać kąpieli ani pływać w aparacie słuchowym.

Kolejną ważną kwestią jest stosowanie lakierów do włosów, pudrów lub innych kosmetyków, których drobne cząsteczki mogą pozostać na urządzeniu — lepiej stosować je przed założeniem aparatu. Sprzęt taki powinien być również zawsze ściągany przed badaniem rentgenowskim.

Zobacz także: https://bydgoszczcity.pl/aparat-sluchowy-dla-dzieci-najwazniejsze-kwestie-ktore-trzeba-wziac-pod-uwage/

Jak należy czyścić aparat słuchowy?

Aparat słuchowy należy czyścić suchą ściereczką, która nie pozostawia żadnych pozostałości włókien. Można do tego użyć specjalnych środków czyszczących dostępnych na stronie https://akademiaslyszenia.pl/.

W przypadku zausznych aparatów słuchowych podczas czyszczenia należy szczególną uwagę zwrócić na wkładki uszne. Najpierw należy oddzielić wkładkę od aparatu słuchowego i włożyć ją do szklanki z czystą wodą na co najmniej na godzinę, a najlepiej na noc razem ze specjalnym środkiem czyszczącym. Zakrzywionej części słuchowej nie należy usuwać i oczyszczać w płynie. Następnego dnia wystarczy wypłukać wkładkę pod bieżącą wodą i ją wysuszyć. Resztę elementów przeczyścić przy pomocy wilgotnej szmatki wykonując delikatne ruchy. Należy również wyczyścić komorę baterii i usunąć wszelkie osady.

Artykuł powstał przy współpracy z https://akademiaslyszenia.pl/.

Powiązane artykuły